Ekonomi

ACCA“Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği” konusunda konuştu

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA, Eduplus 9. Mali İşler ve Finans Yöneticileri Zirvesi’nin konuğu oldu.

ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz Eduplus 9. Mali İşler ve Finans Yöneticileri Zirvesi’nde “Değişen Dünyada Dönüşen Finans ve Muhasebe Mesleğinin Öncelikleri” başlıklı bir konuşma yaptı. Demiröz yaptığı konuşmada ACCA’in yeni küresel araştırma raporlarından biri olan “Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği: Dönüşümün Öncelikleri” raporuna atıfta bulunarak, “Finans ve muhasebe profesyonelleri, sürdürülebilir ekonomiler ve işletmeler için hayati öneme sahiptir, bu nedenle ACCA olarak  vizyonumuz, dünyanın ihtiyaç duyduğu finans ve muhasebe mesleğini geliştirmektir” dedi.

 

Dünyanın 178 ülkesinde 233 binden fazla üyesi ve 536,000’den fazla adayı bulunan küresel bir finans ve muhasebe meslek kuruluşu olan ACCA, Eduplus tarafından düzenlenen 9. Mali İşler ve Finans Yöneticileri Zirvesi’ne katıldı. Zirvede “Değişen Dünyada Dönüşen Finans ve Muhasebe Mesleğinin Öncelikleri” başlıklı bir konuşma yapan ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, ACCA’in yeni küresel araştırma raporlarından biri olan “Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği: Dönüşümün Öncelikleri” raporundaki bulguları paylaştı.

ACCA’in yeni yayınladığı “Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği: Dönüşümün Öncelikleri” küresel araştırması, değişen dünyada dönüşen finans ve muhasebe mesleğinin yeni öncelik alanlarını ve bu yeni öncelik alanlarının dünya kamuoyunun arzusu olan ve sonraki nesillere bırakmak istediği daha iyi, kapsayıcı, eşitlikçi yeşil, dijital bir dünyanın inşasındaki rolünü ele alıyor. ACCA’e göre değişen dünyada dönüşen finans ve muhasebe mesleği, dayanıklı ekonomilerin inşa edilmesi, yarının yeteneklerinin yetiştirilmesi, işletmelerin sürdürülebilirliğine yön verme, standartların ve regülasyonların geliştirilmesi, kamu sektörünün dönüştürülmesi, girişimciliğe dayalı büyümenin desteklenmesi ve etik ile güvenin güçlendirilmesi konularını öncelikli olarak ele alıp, daha iyi bir dünyanın inşa edilmesine kritik katkılar sunacak.

Bütün bu öncelikleri hayata geçirebilmenin sırrının dünyanın ihtiyacı olan finans ve muhasebe mesleğini inşa etmek olduğunu belirten ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, “Finans ve muhasebe profesyonelleri, sürdürülebilir ekonomiler ve işletmeler için hayati öneme sahiptir, bu nedenle ACCA olarak vizyonumuz, dünyanın ihtiyaç duyduğu finans ve muhasebe mesleğini geliştirmektir” dedi.

 

ACCA’e göre dünyanın ihtiyaç duyduğu bu meslek nasıl bir meslek?

  • En yüksek etik standartlara sahip,
  • İşletmelerin değer yaratmalarına, oluşturdukları değeri korumalarına ve raporlamalarına destek olan,
  • Tek bir küresel standartlar setine göre çalışabilen,
  • Kapsayıcı ve toplumları en geniş şekilde temsil edebilen,
  • Zorlukların üstesinden gelmemizi, iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarmamızı ve yeniliği ve değişimi yönlendirmemizi sağlayabilen,
  • Ve kamu yararına hareket ederken tüm paydaşları süper birleştirici rolüyle bir araya getirebilen bir meslektir

 

Filiz Demiröz sözlerini şöyle sonlandırdı: “Finans ve muhasebe alanında, yapay engellerden arındırılmış, isteyen tüm dünya vatandaşlarına erişim sağlanması için imkân yaratan, meslekte istihdam olanakları ve çeşitli mesleki rotalar sunabilecek, adil, kapsayıcı, kaliteli mesleki eğitimlerin ve eğitim politikalarının oluşturulması ve hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede, işletmeler ve iş dünyasının ihtiyacı olan vasıflı iş gücünün geliştirilmesi sağlanırken, bu, etik ve sürdürülebilir ekonomilerin ve dünyanın inşasında kilit rol oynayacaktır.”

 

 

ACCA Hakkında

 

ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği) muhasebe meslek mensupları için küresel bir kuruluştur. ACCA bugün 178 ülkeden 233 bin üye ve 536 bin adaydan oluşan, en yüksek mesleki ve etik değerleri savunan küresel bir topluluktur. Muhasebenin, kamu ve özel sektörü destekleyen, toplumun temel taşlarından biri olduğuna inanan ACCA, muhasebe mesleğinin küresel olarak güçlendirilip geliştirilmesi ve böylelikle toplumlara ve bireylere fayda sağlaması için çalışmaktadır.

 

ACCA, kurulduğu 1904 yılından itibaren, kamu yararı için bir güç olmayı kurumsal bir amacı haline getirmiştir. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ACCA, edindiği tüm kazanımları üyelerine değer sağlamak ve muhasebe mesleğini sonraki nesiller için geliştirmek için yatırıma dönüştürerek muhasebe mesleğinin küresel ve sürdürülebilir şekilde inşa edilmesine katkıda bulunur.

 

ACCA Ruhsatı, tüm dünyada herkese muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası geçerli, prestijli bir kariyere sahip olma fırsatını sunmaktadır. ACCA, dünya çapındaki araştırmaları ile de muhasebe alanına dair bugünün sorularına cevap verirken, yarının dünyasına da hazırlayarak muhasebe mesleğine yön vermektedir. ACCA’nın hizmetleri, ruhsatlandırma süreci, sertifika programları, üyelik gibi konularda daha fazla bilgiye www.accaglobal.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu