Ekonomi

Amerikalılar şükran duyuyor

Dün Trump’ın seçim mağlubiyetini kabul edişini izledik. Trump, GSA(Genel Hizmetler İdaresi)’nden, Biden hükumetine kolaylık sağlanmasını isteyeceğini belirtti. Tartışmalı eyaletlerden Michigan’dan sonra Pennsylvania’da seçim sonuçları Biden lehine netleşti. Biden, sosyal medya hesabından: “ABD Başkanlık seçimleri bitti” açıklamasında bulundu. Biden’in kabinesinde Hazine Bakanı olması için eski FED başkanı Yellen’ın adı geçiyor.

 

Aşılar sayesinde global pandemiden kurtuluşu önden fiyatlayan ABD önderliğindeki piyasalar, iyice artan risk alma iştahı ile ciddi ralliler yapıyor.  Örneğin dün WTI petrol 45 doları, Brent petrol 48 doları geçti. Daha 1 ay önce % 30 aşağıdaydı fiyatları. Altın ise iyice gözden de düştü 1900’lerden de. Öyle ki dün 1800 seviyesine indi ve zirveden % 13 geri gelmiş oldu. DowJones Endeksi  ilk kez 30 bin seviyesini geçerek yeni rekor kırarken diğer endeksler zirveyi yenilemeye yaklaştı. Bu sabah da piyasalar iyimser olduğundan bugün onlardan da rekor gelebilir. Böylece yarın kutlanacak Şükran Günü (son bir yılda verdiği nimetler için Allah’a teşekkürlerini sunuyorlar)  daha anlamlı olacaktır.

 

Ertesi gün Cuma da Black Friday, yani indirimli alışveriş çılgınlığı var. Gerçi pandemi nedeniyle dükkanların cirosu azalacak gibi ama Amazon gibi teknoloji devleri rekor kırarlar. Bizde de internet sitelerinin bugünü kapsayacak şekilde indirimleri devreye aldıkları görülüyor ama fiyat takip sitelerinden gördüğümüz; genele yayılan büyük boyutlu indirimler yerine bir kaç üründeki ciddi indirimleri öne çıkarak iştahı artırmaya çalışmaktalar.

 

Türkiye için düne baktığımız da BDDK’nın yıl sonu itibariyle Aktif Rasyosunu kaldırma kararı Bankaları memnun etti. Ayrıca Hazine, 2 yıl aradan sonra ilk kez 10 yıllık tahvil ihraç etti, net satış 1.5 mlr ₺ oldu. Yine 10 yıllık Eurobond ihracı için de yabancı bankaları yetkilendirdi.

 

Ancak bu hafta başından beri geçen iki günde TL % 5 değer kaybederek yeniden USD karşısında 8 TL’yi geçmesi şaşırttı. CDSler, tahvil ve borsa bu kayba eşlik etmediler. Evet, biraz borsada yabancı satışı görülüyor ama iki günde BIST100 sadece % 0.2, banka endeksi % 2.8 düştü, sanayi endeksi ise % 2.0 yükseldi. BIST 100 için 1300 seviyesinin önemli destek olduğunu, aşağı kırılmadıkça potansiyelin süreceğini söyleyebiliriz.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 18 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Beklentiler gerçekleşince yeni rekorlar gelmeye devam edebilir. 1300 seviyesi destek olmak üzre pozitif olunabilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı