Ekonomi

Aşı haberleri sonrası altın sert kayıp yaşadı

Altın geçtiğimiz hafta aşı haberleri sonrası sert satış yaşadığı seansı geride bıraktı. Haftalık seansa güçlü ve yukarı gitme isteğiyle başlayan sarı maden, haftanın ilk gününde 1965 dolar/onsla son 7 haftanın en yükseğinde yeni zirve kaydederek başlamıştı. Ancak Pfizer’ın aşı denemelerinde yüzde 90’nın üzerinde bir etkinlikle olumlu sonuç alındığını duyurması piyasaların fiyatlamasını değiştirdi. Bu haber akışı piyasalarda risk iştahını artırırken hisse senedi piyasalarında coşku, kıymetli maden piyasasında sert satışlar yaşandı. Sarı maden bu süreçte 1850 dolar/ons desteğine kadar geri çekilerek haftanın en düşük seviyesini yaşadı.  ABD seçimleri geride kalmış olması, aşının bulunmuş olması gibi piyasa adına belirsizlikler bir bir ortadan kalkarken piyasalarda bir iyimserlik hava esmeye başlamış görünüyor. Ancak aşının devreye alınmasının belli bir süre alacağı ve çetin bir kışın dünyayı bekliyor olmasından dolayı altın hala güvenli liman olma özelliğini koruyor. “Aşı bulundu altının hikayesi bitti” demek için henüz çok erken bu doğrultuda hafta sonuna doğru tepki alımlarıyla altın toparlanarak, güç kazandı. Geçtiğimiz haftayı 1889 dolar/onstan tamamlayan sarı maden yüzde 3,1 kaybı hanesine yazmış oldu.

Gümüş de aşı haberlerinden olumsuz etkilenen bir diğer kıymetli maden olarak öne çıktığı bir haftayı geride bıraktı. Geçtiğimiz haftaya 26 dolar/onsa kadar uzanarak bir başlangıç yapan beyaz maden, sert satış dalgasından nasibine düşeni aldı ve 23,57 dolar/onsla haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Haftanın son gününde 24,66 dolar/onstan seansı tamamlayan beyaz maden, kayıplarını toparlamaya çalışması neticesinde yüzde 3,7 kaybı hanesine yazmış oldu.

Platin de haftayı kırmızıda kapatmasına kapattı ancak endüstriyel kullanımı dolayısıyla aşı haberinden en az etkilenen kıymetli maden olarak öne çıktı. Geçtiğimiz haftayı 889 dolar/onstan tamamlayan platin yüzde 0,1 gibi az bir kayıpla seansı tamamladı.

Paladyum 2514 dolar/onsla marttan bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi test etmesine rağmen, haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. Seansı 2324 dolar/onstan tamamlayan paladyum yüzde 6,7 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda aşı haberleri sonrası alıcıların iştahlı olduğu bir hafta geride kalırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,75 -1,00 dolar/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 27.295 kg altın, 14.800 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

KAYNAK TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı