Gündem

Çin, daha fazla serbest ticaret anlaşmasına dair müzakereleri ilerletecek

Çin, daha fazla serbest ticaret anlaşmasına dair müzakereleri teşvik edeceğini açıkladı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, dün yaptığı açıklamada, geçen 10 yılda ülkede 9 yeni serbest ticaret anlaşmasının imzalandığını bildirerek şöyle konuştu:

“2012’den bu yana İsviçre, Güney Kore ve Avustralya dahil yabancı ülkelerle dokuz yeni serbest ticaret anlaşması imzaladık. Anlaşmaların çoğunda malların yüzde 90’ından fazlası sıfır tarifeden yararlanıyor.”

Wang, Japonya, Güney Kore, Körfez İşbirliği Konseyi, İsrail ve Ekvador’la serbest ticaret anlaşmalarına dair müzakereleri ilerleteceklerini ifade etti.

Wang, son 10 yılda daha fazla serbest ticaret anlaşması imzalanmasını sağlamanın yanı sıra gümrük işlemlerinin verimliliğini de arttırdıklarını vurguladı.

Wang’a göre, ithal mallar için toplam gümrükleme süresi 2017’de yaklaşık dört gün sürüyordu, ancak şimdi ise bir buçuk günden az sürüyor.

Wang, 2017’de Çin’den mal ihracatı için toplam gümrükleme süresinin yaklaşık 12 saat, şimdi ise sadece 1,2 saat olduğunu söyledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu