Gündem

Çin’den aşıların adil dağıtılması çağrısı

Zhang Jun, BM 76. Genel Kurulu kapsamında yapılan genel görüşmelerde 75 ülke adına yaptığı konuşmada, COVID-19 salgını yayılırken aşı dağıtımındaki adaletsizliğin ve aşı ırkçılığının arttığına dikkat çekti.

Aşının virüse karşı güçlü bir silah olduğuna işaret eden Zhang, küresel kamu ürünü olması gereken aşının adil şekilde dağıtılması için uzun bir yol katedilmesi gerektiğini belirtti.

Çinli temsilci, gelişmekte olan ülkelere aşı dağıtımı konusuna öncelik verilmesi gerektiğini kaydederek, salgınla mücadeledeki tek çözüm yolunun işbirliği olduğunu vurguladı.

Zhang, aşı ve ilgili ham maddelerin ihracatına dönük kısıtlamaların kaldırılması ve Dünya Ticaret Örgütü’nün COVID-19 aşılarının patent ve telif hakkından muaf olmaları yönündeki talepler hakkında en kısa sürede karar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı