Gündem

Çokuluslu şirketler için ikinci zirve buluşması Qingdao’da gerçekleşiyor

Çokuluslu şirketler için ikinci zirve buluşması, 15 Temmuz günü Çin’in Qingdao kentinde başladı. Dünya ekonomisinin huzursuzluk belirtileri gösterdiği bir dönemde Qindao’ya, 10 binden fazla konuk çevrimiçi veya fiziki olarak katılarak Çin’in açıklık politikasını birinci elden deneyimleme fırsatı buldu. Bu bağlamda, çokuluslu firmaların küresel endüstri zincirlerinin yeniden yapılanması konusundaki önemli rolü ve bu tür şirketlerin yeni bir kalkınma stratejisine sunabilecekleri olanaklar üzerinde tartışma platformu oluştu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü gibi uluslararası örgütler tarafından desteklenen zirve buluşması, kapalı toplantılar, tematik buluşmalar, forumlar, çokuluslu yöntemler, görüş alışverişi aktiviteleri, proje sözleşmeleri vb gibi olanaklar için sağlam bir altyapı oluşturmakta.

Ayrıca zirve buluşması sırasında “Çin’de Çokuluslu Şirketler: Yeni Arka Plan Yeni Olanaklar Yaratıyor” başlıklı bir araştırma raporu sunuldu. Bu raporda çokuluslu şirketlerin önümüzdeki dönemde açılan büyüme perspektiflerine ilişkin rolleri da ayrıntılı biçimde ele alındı.

Buna ek olarak aynı sürede, Qingdao’da bir de yine 15-17 Temmuz 2021 tarihlerinde, halen aktif olarak eski büyüme etmenlerinden/faktörlerinden yenilerine geçiş sürecine aktif olarak katkı veren küresel çokuluslu şirketlerin performanslarını dikkate sunan Yeni Büyüme Faktörleri Fuarı düzenlendi. Söz konusu fuarda sektörün Çinli ve yabancı öncü kuruluşlarının son ürün ve teknolojileri de sergilendi. Aslında düzenlemenin amacı, küresel endüstriyel işbirliğini gerçekten teşvik eden bir uluslararası kurumsal platform oluşturmak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu