Sağlık

Definasyon Kürü

 

Vücut geliştirmeyle ilgilenen kişiler denifnasyon dönemi, definasyon kürü gibi kelimeleri sıklıka duyar. Özellikle Definasyon kürü işlemlerini yapan birçok kişi bulunuyor. Definasyon programıyla birlikte kas kütlesi arttırılır ve yağlar eritilir. Yağların erimesiyle kaslar daha net bir şekilde ortaya çıkar. Özellikle plajlarda göstermek isteyen kişiler belirli dönemlerde definasyon dönemine girer. Bu işlemler genellikle vücut geliştirmeyle ilgilenen ve ilerlemiş olan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Definasyon döneminde protein yönlü beslenme arttırılır. Definasyon döneminde önemli olan yağ kaybetmek değildir. Bu dönemde kas kaybı yaşamadan yağ kaybetmek birinci hedeftir. Definasyon dönemi ideal vücuda ulaşabilmek için gereklidir. Uzun süre vücudun kütle kazanmasıyla birlikte belirli bir süre sonra vücudun şekillenmesi için bu dönem önemlidir.

Definasyon döneminde kardiyo işlemleri ihmal edilebilir. Ancak bu işlemin arasını bulmak fayda sağlayabilir. Enerji seviyenizi yüksek tutmak için gerekenleri yapmanız gerekir. Aksi takdirde kendinizi yorgun hissetmeniz mümkün hale gelir. Enerjik olmak için kardiyo işlemlerini abartmamanız gerekir. Vücudunuzun bitkin olduğu durumlarda kardiyo işlemlerine sınır koyabilirsiniz. Özellikle bu süre zarfında daha düşük olan kardiyo programlarını bol bol uygulayabilirsiniz. Kardiyo dengesinin sağlanması durumunda yağ yakma işlemlerini yapabilirsiniz. Kardiyo sayesinde hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için düzene girmek yeterlidir.

Definasyon Ne Zaman Uygulanmalı?

Definasyon dönemi özellikle kas kütlesi artışının artmasından sonra yapılmalıdır. Definasyon dönemi mevsimlere göre ayrılabilir. Özellikle birçok kişi havaların ısınmaya başladığı zamanlarda Definasyon işlemlerine başlayabilmektedir. Bunun nedeni kış aylarında havanın soğuk olmasıyla birlikte vücut kendi sıcaklığını tutabilmesi için yağları yakmaz. Havaların ısınmasıyla birlikte vücut tepki verir ve yağların yakma işlemleri için onay verir. Bu nedenle yaz dönemine girilirken definasyon kürü işlemleri işe yarayabilir.

Definasyon Döneminde Protein ve Karbonhidrat

Definasyon döneminde protein ve karbonhidratın nasıl tüketilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Definasyon döneminde kişilerin amacı tamamen görünümse karbonhidrat alımını sınırlandırabilir. Bu konuda daha fazla proteini normalden daha fazla alarak daha iyi bir görünüm için adım atılabilir. Performans odaklı bir çalışma yapacaksanız karbonhidrat alımını daha yavaş kısabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı