Gündem

Dolar-TL ve Endeks Merkez Bankası ile rekor tazeledi

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında hem Dolar/TL hem de BİST-100 endeksi rekorlarını yeniledi. Endeks %1,75 yükselişle 1737 puandan kapanırken kur 11,10 seviyelerinde.  Bugüne kadar kurdaki yukarı hareketi görmezden geldiği gibi hatta bundan nemalanan endeks momentuma odaklanırken,  kurun geldiği seviyeler itibariyle bu sürecin sonuna yaklaşıyor olabiliriz Kur ve piyasa faizlerindeki yukarı yönlü seyrin bir noktada borsadaki momentuma ket vurması olası görünüyor. Yurtdışı cephesinde ise tekrar alevlenen küresel enflasyon tartışmaları arsında mevcut seviyeler korunmaya çalışıyor.

BIST-100 cephesinde gelinen zirve seviyelerde gün içi volatilitenin ve hacmin de artmış olması nedeniyle temkinli olunması gerektiği yönündeki görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Mevcut tabloda hisse bazında seçici olunması ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış hisselere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Öne çıkan haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dönem yapmış olduğu toplam faiz indirimi 400 baz puan oldu. Gerçekleşen enflasyon üzerinden bakıldığında aradaki fark eksi 500’e geldi. Kur geçişkenliği üzerinden bakacak olursak 2022’nin ilk çeyreğinde bu farkın daha da açılması beklenebilir. Kurul karar metninde faiz indirimlerinin sonuna gelindiği konusunda da net sinyal vermediğini söyleyelim. Belirtilen sınırlı alanın kullanımı Aralık ayında değerlendirilecek. İTO Başkanı Avdagiç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda piyasa ile TCMB faizi arasındaki bağ zayıflıyor ifadesini kullandı. Bir sonraki toplantı tarihi 16 Aralık. Bu arada Güney Afrika Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde 25 baz puan artışla yüzde 3.75’e yükseltti. Kararın ardından New York seansına doğru dolar-TL’de 11,30’a kadar atak yaşandı. Haftaya 10 seviyesinde başlayan dolar Asya seansında 11’in üzerinde işlem gördü. Gün içi oynaklık müthiş arttı, alım-satım fiyat farkları oldukça genişledi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,75 değer kazanarak kapanış rekorunu 1.736,88 puana, gün içinde gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 1.759,19 puana taşıdı. Yapısal olarak bilançosunda uzun döviz pozisyon şirketler, fiyat artışlarını ürün fiyatlarına daha kolay aktarma şansı olanlar ve bankalar ilgi gördü.

Döviz fiyatlarında bu kadar hızlı yükseliş olmasına rağmen yabancı para mevduatlarda çözülme gelmiyor. Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre 12 Kasım ile biten haftada yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 847 milyon dolar ve tüzel kişilerin döviz mevduatı 1.1 milyar dolar arttı.

Yabancı yatırımcı geçen hafta 480 milyon dolarlık hisse alımıyla 2020 Kasım ayından bu yana en hızlı haftalık hisse alımını gerçekleştirmiş oldu. Tahvil tarafında da portföylerini artırmışlar.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 7. haftada da düştü ve pandemiden beri en düşük seviyeye geriledi.

Piyasa Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artış beklentisini 2023’e taşıdı. Paritede kısa vadeli 1,1260’da dip oluştu. Düşüşün hızı şimdilik kesildi.

IMF’den tedarik zincirindeki bozulmaya paralel enflasyonun kalıcı hale gelebileceği uyarısı geldi. Bir uyarı da Morgan Stanley yaptı. Kurum stratejisti soluksuz yükselişin ardından 2022’de çift haneli düşüş olabileceğini söyledi.

Fed Guvernörü Christopher Waller 18:45’te, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida TSİ 20:15’te konuşacak. ECB Başkanı Lagarde 11:30 ve 21:00’de konuşacak. İngiltere Merkez Bankası Başekonomisti Huw Pill 15:00’te konuşacak

XU100 Teknik görünüm

Zirvede volatilite sürüyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında yaşanan yüksek gün içi volatilite endeksin yeni rekorlara taşınmasına engel olamadı. Gün içinde en düşük 1697 puan  seviyesini gören endeks günü %1,75 yükselişle 1737 puan seviyesinden tamamladı..

Trend takip modelimiz 19 Ekim’den bu yana al konumunda kalmaya devam etmekle birlikte dipten tepeye %25 üzerindeki yükseliş sonrası alt göstergelerdeki yorgunluk belirgin hale gelmesi, zirve seviyelerde gün içi volatilitenin ve hacmin de artmış olmasının bu aşamada bir miktar temkinli olunması gerektiğine işaret ettiğini düşünüyoruz. 1760-1780 bandını önemli bir direnç bölgesi olarak görürken bu direnç bandı aşılmadığı sürece alım yönlü eğilimini yerini kar satışlarına bırakmaya aday olduğu kanısındayız.

Bu aşamada sonra hisse bazında seçici olunması ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış hisselere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Kaynak Işık Yatırım – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı