Gündem

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1372.54 – 1390.89 arasında işlem gördü ve günü -1.27% değişimle 1372.98 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi ortalama seviyede gerçekleşti. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1370 – 1390 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

FOMC tutanaklarının ana odak noktası şeklinde takip edildiği hafta işlemlerini bugün itibarıyla tamamlıyoruz.

Başlangıçta veri zayıf gündemin etkisiyle öne çıkan potansiyel en önemli gelişmenin Fed’in Haziran ayı toplantısına ait detaylar olduğu düşünülürken, katılımcıların verdikleri mesajlarda genel hatlarıyla piyasa işlemcilerinin bildiklerinden farklı bir başlığın takip edilmemesi gündem yoğunluğunda boşluk yarattı ve bu durum küresel büyümeye dair kaygıların öne çıkması şeklinde dolduruluyor. 8 Temmuz işlemlerinde başta Avrupa kıtasındaki yatırımcı eğiliminin ciddi anlamda zayıflamaya işaret etmesi ve bu eğilimi vadeli ABD endekslerinin destekler konumda olması risk iştahındaki zayıflamaya ivme kazandırırken, Amerikan doları-tahvil faizleri arasındaki bağlantının bir kez daha kopma gösterdiği görüldü.

Bir yandan pandemiye ait tatsız süreç aşılamada yakalanan momentumun genele yayılmaya devam etmesi ile nispeten olumlu bir görünüme doğru evrilirken, diğer yandan ise Delta ve Delta+ varyantlarına dair endişelerin özellikle Asya kıtası kaynaklı moral bozukluğu yarattığı ve gelecek dönem beklentilerini yeniden terse çevirdiği görülüyor. Küresel tahvil piyasalarına yönelik talepte artış yaşanırken, geride kalan gün içerisinde 10y vadeli ABD kağıdında %1.25 seviyesine dek düşüş oldu, 30y vadelide %1.90 düzeyinin aşağısı test edildi. Hisse senetlerindeki baskılanmada sanayi ve materyaller gibi büyüme döngüsüne duyarlı gruplarda gözlenen satış baskısı dikkat çekerken, bu durumu aynı zamanda beklentilerin olumsuz etkilenmesi şeklinde okumak şu aşamada mümkün. Ancak, düşüncemiz, henüz küresel büyümenin zirve yaptığı ve/veya ciddi anlamda momentum kaybı içerisine girdiğine yönelik önemli kanıtların olmadığı şeklinde. Zira açıklanan öncü göstergelerde arz-talep makasındaki dengesiz seyir sürüyor ve teslimatlardaki problemlerden fiyat baskılarına dek farklı kalemlerdeki bozulma da kayda değer şekilde düzelmiş değil.

Delta ve Delta+ varyantlarına dair endişelerin artışında Asya grubundaki vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi önemli bir rol üstlenirken, Tokyo olimpiyatları öncesinde alınan sıkı önlem kararları, OHAL ilanı, Seul’de 2 hafta süre ile çok daha sıkı tedbirlerin uygulanacağının duyurulması ve Meksika’da yeni vaka sayılarında Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşılması gibi başlıkların etkili olduğunu belirtmek mümkün. Diğer yandan ise aşılamada ivmeyi artırma çabaları ve üçüncü dozların uygulanması için Pfizer gibi önemli kuruluşların düzenleyici kurumlara yaptıkları başvurular da takip ediliyor.

Bu sabah Çin’den gelen Haziran ayı enflasyon verileri emtia fiyatlarına uygulamaya konulan kamusal önlemlerin kısmen çalıştığını gösteriyor. Buna göre, ÜFE %9’dan %8.8’e gerilerken (yoy), TÜFE ise %1.3’ten %1.1’e zayıfladı. Özellikle 13 ayın zirvesinden ivme kaybeden üretici maliyetlerinde Amerikan dolarındaki değer kazancı ve hükümet tedbirlerinin etkisinden söz etmek yanlış olmayacaktır. Ancak, yine de ciddi yüksek seviyeler devam ediyor. 

Piyasalar

Nominal faiz hadlerindeki gerileme ve enflasyon beklentilerinin yakın dönem yüksek seviyelerinden gösterdiği ivme kayıpları reel faizlerin de negatif bölgedeki genişlemesini desteklerken, Amerikan doları ile faizler arasındaki makasın kopması dikkat çekiyor. DXY hafta içerisinde karışık bir görüntü içerisinde seyrederken, ağırlıklı 92.20-92.80 aralığı öne çıktı. Perşembe gününe ait fiyatlamalarda risk iştahının zayıfladığı dönemlere özgü ‘güvenli liman’ tercihleri yeniden belirirken, USDJPY paritesi %1’e yakın düşüş gösterdi. Gün sonunda JPY %0.86, CHF ise %1.10 ile Amerikan doları karşısında primlenme sergilerken, gelişmekte olan ülke çaprazlarında Doğu Avrupa grubu ECB kaynaklı haber akışı ile EUR’nun %0.47 düzeyindeki yükselişinden olumlu etkilendi. Asya ve Latin Amerika FX’leri ise negatif tarafta yer aldı. EIA stok rakamları petrolde haftalık bazda 6.87 milyon varil düşüşe işaret ederken, bu durum petrol fiyatlarını OPEC+ karmaşasının yarattığı baskıdan kısmen ayrıştırdı. ECB’nin stratejik gözden geçirmesinin sonuçları kamuoyu ile paylaşılırken, enflasyon hedefinin yeniden %2 şeklinde tanımlanması ve bunun için de ‘simetrik’ kavramının kullanılması, politika faizinde alt bantta yer alınması nedeniyle bir süre için hedefe ulaşmada %2’nin üzerindeki eğilime izin verileceğinin belirtilmesi gibi detaylar sınırlı düzeyde ‘şahin’ olarak algılanırken, EUR değer kazancını destekledi. Böylesi ortamda yerel varlıklardaki negatif seyir neredeyse birebir yurt dışı fiyatlamaların gölgesinde gerçekleşti. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %0 ile yatay şekilde tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %1.27 geriledi ve 1372 puan seviyesinden oldu. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi 10bp gerilemeyle %17.62’den gerçekleşirken, ülke risk primi ise %1 yükseldi, 395bp. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde sert düşüşlere işaret etti. Küresel büyümeye yönelik kaygıların öne çıktığı günde; Euro Stoxx 50 %-2.13, FTSE 100 %-1.68, DAX %-1.73 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %-0.84 düzeyinde performans sergilerken, işlem hacimleri son 5 gün ortalamalarının %95’e varan düzeylerde üzerinde gerçekleşti. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansından devralınan olumsuz yaklaşımın devamı gözlenirken, gün içerisinde vadeli endekslerin sergilediği sert yaklaşımın kısmen hafiflemesi söz konusu oldu. Dow Jones %-0.75, S&P 500 %-0.86 ve Nasdaq %-0.72 ile günü tamamlarken; Bovespa %-1.25, Merval ise %-1.60 ile izlendi. Amerika seansında da yine işlem hacimlerindeki artış dikkat çekti. Asya’da haftanın son gününe ait fiyatlamalar olumsuz seyrin devamına işaret ediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %- 0.85, Hang Seng %0.99, CSI 300 %-0.67 ve KOSPI %-1.25 ile işlem görürken, USDCNH paritesi offshoreda 6.49 ile yuanda değer kazancı şeklinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1367-1352 seviyeleri destek, 1398-1410 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.65-8.57 destek, 8.80 direnç olarak takip edilebilir. Fed cephesinden gelen 2023 sürprizinin ardından Amerikan doları fiyatlamalarındaki dalgalanma potansiyeli nedeniyle kısa vadeli işlemlerde EUR- eğilim sürebilir. Haftalık kapanış açısından 1.1850 bölgesini yakından izlemeye devam ediyoruz. Bir önceki hafta gözlenen eğilim sınırlı iyimserlik yaratsa da henüz geniş çapta Amerikan doları yaklaşımının net olmadığı kanaatindeyiz. Fiyatlamalarda dengelenme oluşana dek Amerikan doları talebi yüksek olacaktır. 1.1750-1.1700 destek, 1.1870-1.1950 direnç olarak izlenebilir

TCMB Haftalık Veriler – Borçlanma senetlerinde yabancı ilgisi ikinci haftaya taşındı

TCMB tarafından 2 Temmuz dönemine ait menkul kıymet ve YP mevduat rakamları açıklandı.

Buna göre, toplamda +45 milyon dolar performansın takip edildiği dönemde, hisse senedi işlemleri -38.1 milyon dolar, repo dahil DİBS işlemleri ise +83 milyon dolar (repo +69.3 milyon dolar) ile takip edildi.

Hesaplamalarımıza göre, veri döneminde yabancıların DİBS içerisindeki payı %5.3 oldu.

2021 yılında hisse senedi kaleminde -1.8 milyar dolar, repo dahil DİBS cephesinde +1.2 milyar dolar (repo hariç +1 milyar dolar) giriş takip edildi. Toplam rakam ise – 592.5 milyon dolar oldu.

Haftalık bazda açıklanan rakamlara göre, TCMB brüt+altın rezervi +55 milyon dolar ile 100.2 milyar dolar seviyesinde bulunmakta.

Bankalardaki toplam YP mevduatlar -890 milyon dolar ile 253.4 milyar dolar olurken, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları ise -510 milyon dolar ile 226 milyar dolar oldu. Gerçek kişi hesapları +35 milyon dolar, tüzeller ise -544 milyon dolar ile izlendi.

2021’in tamamında bankalardaki toplam YP mevduatlar -10.2 milyar dolar, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları -9.6 milyar dolar, gerçek kişi hesapları ise -8.3 milyar dolar oldu.

TCMB tarafından paylaşılan haftalık mevduat istatistiklerinde 19 Şubat dönemini kapsayacak şekilde ‘parite etkisinden arındırılmış veri seti’ yayınlanması kararı alınmıştı. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin toplam YP mevduatları stokta -510 milyon dolar olurken, parite etkisi -630 milyon dolar, net değişim ise +120 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu etkide en yüksek pay -1.4 milyar dolar ile EUR cinsi hesaplarda oldu.

Yurtiçi yerleşikler kalemi altında yer alan gerçek kişi hesaplarında stok değişim +34 milyon dolar, parite etkisi -308 milyon dolar, en yüksek pay ise -313 milyon dolar ile EUR cinsi hesaplarda oldu. Net değişim, +342 milyon dolar. Yine aynı kalem altında bulunan tüzel kişi hesaplarında stok değişim -544 milyon dolar, parite etkisi -322 milyon dolar, en yüksek pay ise -322 milyon dolar EUR cinsi mevduat hesaplarında oldu. Net değişim, -222 milyon dolar.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı