Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Vergi İndirimleri

Engelli Vergi İndirimleri

Engelli vergi indirimi, çalışmasını aksatacak ya da mümkün kılmayacak bir engele sahip olan kişiler için uygulanır. Çalışma gücündeki kayıp buna oranla uygulanır. Engelli vergi indirimleri, en az %40 oranındadır. Sağlık kurulu tarafından tespit edilen bu durum belgelenir ve bu belgeler ile de engelli vergi indirimleri için başvuruda bulunulabilir.  Bugün engelli vergi indirimlerinden faydalanmak isteyen kişiler e-devlet sistemi üzerinden kolayca başvuruda bulunabilir.

Engellinin engel derecesi, %40 oranında engelli olan biri 3. derece engelli kabul edilir. Çalışma gücünün %60’ını kaybetmiş olanlar ise 2. Derece engelli iken. %80 ve daha fazla oranda engelli olanlar ise 1. Derece engelli olarak kabul edilir. Her yıl yeniden değerlendirilen  engelli vergi indirimlerini, 2020 yılı aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Engelli Vergi İndirim Oranları Tutar
1. Derece Engelliler (Çalışma gücünü asgari %80 oranında kaybetmiş olanlar) 1.400,00 TL
2. Derece Engelliler (Çalışma gücünü asgari %60 oranında kaybetmiş olanlar) 790,00 TL
3. Derece Engelliler (Çalışma gücünü asgari %40 oranında kaybetmiş olanlar) 350,00 TL

 

Kimler Engelli Vergi İndiriminden Faydalanabilir?

Gelir Vergisi Kanununu incelediğimizde, belli şartları taşıyan kişiler için engelli vergi indirimi söz konusu olur.193 sayılı gelir vergisi kanununun 31. Maddesi hangi oranda engelli vergi indiriminden faydalanabileceğini , 89. Maddesi de serbest meslek faaliyetinde bulunan ya da basit usul kapsamında değerlendirilen engellilerin durumunu düzenler. Serbest meslek erbabı ya da hizmet erbabı olan kişinin eşi ya da çocukları gibi bakmakla yükümlü olduğu engelliler varsa da bu madde uyarınca engelli vergi indirimi uygulanması söz konusudur.

  • Ücretli çalışan olan engelli bireyin kendisi,
  • Bakmakla yükümlü olduğu eşi ya da çocuğu engelli olan hizmet erbabı ya da serbest meslek erbabı kişiler,
  • Basit usule tabi olan mükellefler ve serbest meslek erbabı olan kişiler.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı