Gündem

Finansal gelişmeler

Piyasa Yorumu:

Bu sabah BIST100’de pozitif yönlü bir açılış bekliyoruz. Endekste 1968- 1943 seviyeleri destek, 2012-2042 ise direnç olarak izlenebilir.

Piyasalarda Bugün

Hafta ortasında takip edilen Fed tutanaklarının ardından ilk işlem gününde küresel piyasalar genele yayılır şekilde baskılanmış-satıcılı bir seyir ortaya koydular. ABD seansında ağırlıklı karışık bir görüntü söz konusu iken, kapanışlar eksi yönde gerçekleşti. Yatırımcılarda genel olarak, ülke-varlık ayırmaksızın, teknoloji grubunda yer alan üyelerin Fed’in faiz artırımı ve daha sıkı bir döngü içerisine gireceğine yönelik beklentilerine paralel negatif ayrışma ortaya koyacakları şeklindeki değerlendirmeleri ortak düşünce konumunda. 

Bu hafta yıla hızlı yükseliş patikasında başlangıç yapan ABD tahvil faizlerinde dün genel olarak sakin geçti. 10y kıymette faiz %1.73 civarında şekillenirken, Amerikan doları fiyatlamalarında da önemli bir değişiklik olmadı. Açıklamalarda bulunan Fed’in bölgesel yöneticilerinden ve bu yıl oy hakkına sahip üyesi Bullard, son zamanlardaki demeçlerine paralel, Mart ayında faiz artışı hamlesinin gelebileceğine işaret ederken, bir diğer isim olan Daly ise bilançonun ilk faiz artırımı hamlesinin ardından daraltılabileceği yönlendirmesinde bulundu.

Brent petrolün aktif kontratı 6 Ocak işlemlerinde %1.47 yükseliş gösterdi. Böylece son 10 iş gününün 9’unda artı kapanış yapmış oldu. Haftalık açıdan baktığımızda da 7 haftanın yükseğinde bir fiyatlama ile karşılaşıyoruz. Gerekçe ise ağırlıklı arz kaynaklı başlıklardaki yoğunlaşma: Kanada’daki dondurucu soğuklara yönelik haber akışı, ABD’nin kuzeyindeki akıştaki yavaşlama, Kazakistan’da devam eden protestolar, Libya’daki üretimin %30 daha az olması ve Rusya’nın Aralık ayında üretimini artıramaması gibi başlıkları ilk etapta belirtmek mümkün.

Dün sabah paylaştığımız notumuzda tutanakları takiben ABD reel faizlerindeki seyir için parantez açmak istemiştik. Bir kez daha reel faizler cephesindeki yükselişin devam ettiği görüldü. 5y vadelide 14bp, 10y vadelide ise 9bp artış olurken, ons altın bu durumdan negatif etkilendi ve %1 civarı değer kaybı ile günü sonlandırdı. $1840 direnci kalıcı şekilde aşılmadan ons altın fiyatlamalarına yönelik olumlu görüş oluşturmamaya devam edeceğiz. Hatırlatmak gerekirse, 2021’in ilk çeyreğinden bu yana değerli metal altın için pozitif düşüncemiz bulunmuyor.

2022’ye Polonya ile başladığımız gelişmekte olan ülkelerdeki parasal sıkılaştırma hamlelerine dün itibarıyla 2 yeni üye daha katıldı. Arjantin, politika faizinde +200bp artışla %40 düzeyine gelirken, 1 yıl sonra ilk kez bu yönde adım atmış oldu. Ülkede enflasyonun %50 civarında oluştuğunu not düşelim. Bir diğer isim ise son 4 ayda düzenli şekilde 50bp (her toplantıda) artış yapan Peru oldu. Bir kez daha aynı büyüklükte adım atılırken, politika faizi de %3’e yükseltildi.

Yerel varlıklar cephesinde önemli bir değişiklik yaşanmadı, başlık izlenmedi. Lira, günü zayıf tamamlarken, BIST cephesi yatay-karışık seyretti, hisse bazlı ayrışmalar (Tüpraş, Aygaz, BIM gibi) dikkat çekti. İşlem hacmi ise (endeks 100) 32.7 milyar lira ile 4 Ocak seviyesinin üzerine geldi

Piyasalar

7 Ocak işlemlerinde küresel ve yerel piyasaların pozitif seyretmesini bekliyoruz. Günün en önemli başlığı ise ABD’de açıklanacak olan istihdam piyasası verileri olacak. Öncesinde takip edilen gösterge niteliğindeki veriler piyasanın Aralık’ta genişleme ivmesini koruduğuna işaret etti. Bloomberg Terminal üzerinde oluşan beklenti de +447 bin kişi düzeyine işaret ediyor. Eğer daha yüksek bir rakam takip edilecek olursa bu durumun ABD ekonomisine yönelik pozitif düşünceleri destekleyeceğinden hareketle temelde negatif algılanmayacağı kanaatindeyiz. Elbette faiz cephesi kendi düzeltmesini yapacağından kısa vadeli işlemlerde ve varlık sınıflarındaki farklılaşmayla baskı oluşabilir.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-1.34 ile tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %0.11 yükseldi ve 2007 puan düzeyinde izlendi. 10y vadeli tahvilde faizin son seviyesi +40bp ile %24.33, ülke risk primi ise %2.6 yükseldi, 572bp oldu.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde değer kayıpları takip edildi. Euro Stoxx 50 %-1.53, FTSE 100 %-0.88, DAX %-1.35 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %- 2.58 düzeyinde performans sergiledi.

Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa’ya kıyasla zayıf eğilimin devam ettiği ancak kısmen dengelendiği görüldü. Dow Jones %-0.47, S&P 500 %-0.10 ve Nasdaq %-0.13 olurken; Bovespa %0.55, Merval ise %-0.09 ile takip edildi.

Asya’da fiyatlamalar Japonya hariç olumlu seyrediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-0.19, Hang Seng %1.22, CSI 300 %0.55 ve KOSPI %1.17’de oluşurken, USDCNH paritesi offshoreda 6.3842 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1968-1943 seviyeleri destek, 2012-2042 ise direnç olarak izlenebilir. 

Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1166-1.1050 destek, 1.1380-1.1460 ise direnç olarak izlenebilir

TCMB Haftalık Veriler – Repo hariç işlemlerle birlikte yabancılar 2021’i 3 yıl sonra ilk kez +0.16 milyar dolar (toplam) ile tamamladılar

 TCMB tarafından 31 Aralık dönemine ait menkul kıymet ve YP mevduat rakamları açıklandı.

 Buna göre, toplamda -190 milyon dolar performansın takip edildiği dönemde, hisse senedi işlemleri -231.2 milyon dolar, repo dahil DİBS işlemleri ise +41 milyon dolar (repo +0.1 milyon dolar) ile takip edildi.

 2021 yılında hisse senedi kaleminde -1.43 milyar dolar, repo dahil DİBS cephesinde +1.06 milyar dolar (repo hariç +1.59 milyar dolar) giriş takip edildi. Toplam rakam ise -0.37 milyar dolar oldu.

 Haftalık bazda açıklanan rakamlara göre, TCMB brüt+altın rezervi +8 milyon dolar ile 111 milyar dolar seviyesinde bulunmakta.

 Bankalardaki toplam YP mevduatlar -1.7 milyar dolar ile 263.8 milyar dolar olurken, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları ise -1.9 milyar dolar ile 237 milyar dolar oldu. Gerçek kişi hesapları +933 milyon dolar, tüzeller ise -2.8 milyar dolar ile izlendi.

 2021’in tamamında bankalardaki toplam YP mevduatlar +73 milyon dolar, yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatları +1.4 milyar dolar, gerçek kişi hesapları ise -3.2 milyar dolar oldu.

 TCMB tarafından paylaşılan haftalık mevduat istatistiklerinde 19 Şubat 2021 dönemini kapsayacak şekilde ‘parite etkisinden arındırılmış veri seti’ yayınlanması kararı alınmıştı. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin toplam YP mevduatları stokta -1.9 milyar dolar olurken, parite etkisi +670 milyon dolar, net değişim ise -2.5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu etkide en yüksek pay +584 milyon dolar ile kıymetli maden cinsi hesaplarda oldu.

 Yurtiçi yerleşikler kalemi altında yer alan gerçek kişi hesaplarında stok değişim +933 milyon dolar, parite etkisi +583 milyon dolar, en yüksek pay ise +541 milyon dolar ile kıymetli maden cinsi hesaplarda oldu. Net değişim, +351 milyon dolar. Yine aynı kalem altında bulunan tüzel kişi hesaplarında stok değişim -2.8 milyar dolar, parite etkisi +87 milyon dolar, en yüksek pay ise +44 milyon dolar EUR cinsi mevduat hesaplarında oldu. Net değişim, -2.9 milyar dolar.

ABD ISM-H, Aralık 2021 – Hizmet kalemi beklenti gerisinde kaldı ancak düzeltme arz tarafındaki kısmi iyileşme kaynaklı

 ABD’de Aralık ayına ait ISM hizmet endeksi ve alt kalemleri kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre, piyasa medyan beklentisinin 67.0 düzeyinde oluştuğu veri -7.1 puan ile 62.0 seviyesinde açıklandı. Böylece son 6 ay ortalamasının oluştuğu 64.3 düzeyinin de gerisine düşmüş oldu. Endeks, 2021 yılına 57.7 seviyesinde başlamıştı. Böylece genişleme ile sonlandırmış oldu. Yıl genelindeki ortalama seviye de 62.5’te oluştu. Alt kalemleri incelediğimizde, fiyat baskılarının imalat endeksinin aksine yüksek seyrini devam ettirdiği ve fakat benzer şekilde teslimat sürelerindeki bozulmanın-arz probleminin kısmen düzelme gösterdiği ile karşılaşıyoruz. İŞ aktivitesi endeksi bir önceki aya göre 7 puan gerilerken, yeni siparişler 8.2 puan düştü. Teslimatlardaki düzelme -11 puan ile karşımıza çıkarken, istihdam 1.6 puan zayıfladı ve fakat genişleme eğilimini daha düşük hızda sürdürdü. İhracat ve ithalat siparişleri de arttı.

 Açıklanan veriler ABD ekonomisinde güçlü seyrin genel olarak korunduğunu ve fakat Aralık’ta kısmen ivme kaybı olduğunu gösteriyor. Veri setinin Fed’in mevcut para politikası duruşu açısından oyun değiştirici nitelikte olduğunu düşünmüyoruz. Fiyatlamalara etkisi de nötr olabilir. Tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin genel risk algılaması, volatilite artışı beklentisi ve Fed tutanaklarına dayalı haber akışı ile paralellik gösterdiği kanaatindeyiz.

 Dün akşam yayımlanan FOMC tutanaklarının ardından 16 Aralık tarihinde paylaştığımız “Fed’in 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen FOMC toplantılarının ardından 2022 yılının Mart ayında (16/3/22) kuvvetle ihtimal ilk faiz artışı adımının 1x25bp şeklinde geleceğini düşünmeye başladığımızı belirtmek isteriz. Yılın tamamındaki faiz artışı adımına dair ise şu an için en az 2x25bp patikasında durmanın doğru olacağına inanırken; enflasyonun eğilimi, devam eden pandemi süreci, istihdam piyasası koşullarının ve bilhassa ücretlerin seyrini gözlemleyerek 3x25bp ihtimalini beklemeyi şu aşamada daha sağlıklı buluyoruz.” düşüncemizi 3x25bp şeklinde güncelliyoruz. Mart, Haziran ve Eylül toplantılarında faiz artırım hamlelerinin gelmesi olasılığını yüksek buluyoruz. Enflasyonun seyrine göre Aralık toplantısı ve ek 1x25bp güncelleme ihtimali olduğunu da belirtmek isteriz

BIST Yabancı İşlemleri: Net Alım-Satım, Aralık 2021

 2021 yılının başından itibaren yabancı banka/aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler içerisinde tüm alım-satım işlemleri ele alındığında, kümülede net olarak 1,632.3 milyon USD satım şeklinde (-) gerçekleşirken, 2021 yılı Aralık ayı için ise kümülede net olarak 1,036.3 milyon USD satım işlemi (-) gerçekleşmiştir.

 BIST 30 firmalarının bu işlemlerdeki payı ise yine 2021 yılı Aralık ayı için, kümülede net olarak 282.8 milyon USD satım işlemi (-) olarak gözlemlenmiştir.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu