Ekonomi

Fx piyasalar

USD/TRY: Dün ABD’de borçlanma tavanı ile ilgili olumlu haber akışı ve geri çekilen doğal gaz fiyatları kısa vadeli rahatlama yaratsa da piyasalarda kırılganlık devam ediyor. Brent petrol bu sabah 80 USD’nin üzerinde. ABD on yıllık tahvil faizi de günün önemli verisi olan ve TSİ 15.30’da ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi (Beklenti: 500bin) öncesinde %1,60 sınırında. İyi bir veri Fed’in kasım ayında tahvil alımını azaltmaya başlayacağı beklentilerini beraberinde getireceği için ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş sürebilir ki bu da Dolar güçlenmesine neden olabilir. Diğer yandan, veri beklentilerin anlamlı bir şekilde altında gelmedikçe (örneğin 200binin altında) Dolar’da zayıflama beklemiyoruz. ABD on yıllık tahvil faizindeki yukarı yönlü riskler devam ederken, TL de Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle birlikte bu sabah baskı altında. Dolar / TL, 8,90’nın hafif üzerinde. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kurda 8,96 yakın zirvesi test edilebilir. Ana direnç ise 8,9950 seviyesinde. Diğer yandan, kurda tekrar 8,90’nın altına sarkma gözlenmesi durumunda 8,85 hedefe girebilir.

EUR/USD: Dün toparlanan risk iştahına karşın net bir alımla karşılaşmayan paritede güçsüzlük devam ediyor. Enerji krizinin gündemdeki yerini koruması piyasaların temkinli modda kalmasına neden olurken, ABD tahvil faizindeki yukarı yönlü hareket Dolar’ın da güçlü kalmasını sağlıyor. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi (Beklenti: 500bin) de beklentilerin anlamlı bir şekilde altında gelmedikçe Dolar’daki dirençli görüntü sürebilir ve parite de baskı altında kalabilir. Teknik olarak 1,1580 direnci aşılmadıkça 1,1510 seviyesi hedefte kalabilir. Ana destek ise 1,1475 seviyesinde. Diğer yandan, 1,1580 direncinin üzerinde 1,1620 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

XAU/USD: Piyasalardaki sert dalgalanmaya karşın bant hareketi yapmaya devam eden değerli madende bugün öğleden sonra ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi (Beklenti: 500bin) yönü netleştirebilir. İyi bir veride değerli maden, destek yaptığı 1.748 – 1.750 bölgesini kırabilir ve düşüşünü ivmelendirerek 1.723 seviyesini hedefleyebilir. Ara destek ise 1.735 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.765 direncinin kırılması durumunda 1.780 seviyesi hedef olabilir. Ana direnç ise 1.792 seviyesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı