Ekonomi

Geride kalan ABD seçimleri

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Geride kalan ABD seçimleri ve aşı haberleriyle bir süredir yükseliş eğiliminde olan küresel borsalarda kar realizasyonları devam ediyor. Ancak, geri çekilmeler şu aşamada sınırlı. MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) endeksleri dün %0,1 değer kaybettiler. Bu sabah ise ABD vadelilerinde hafif düşüş eğilimi sürerken, Asya’da karışık bir görüntü var. Olumlu bir fiyatlamanın içerisinde olan GOÜ para birimleri de sakin. ABD on yıllık tahvil faizindeki geri çekilmenin sürmesi borsalarda baskının biraz daha devam edebileceğine işaret etse de bu baskı sınırlı kalmaya devam edebilir. Yurtiçinde ise yarınki kritik TCMB kararı öncesinde dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan Kovid-19’a ilişkin yeni tedbirleri açıkladı. Fiyatlamalara baktığımızda kurda önemli bir değişim gözlenmezken, tedbirlerin açıklanmasının ardından kontrattaki hareket BIST100’ün güne tepki alımları ile başlayabileceğine işaret ediyor. BIST100 dün bankacılık ve holding endeksi öncülüğünde %2,57 oranında düşüş kaydetmişti. Endekste teknik olarak kar satışları biraz daha devam edebilir gözüküyor. Ancak, TL varlıklara yönelik önemli bir bozulma yok. Söz konusu tedbirler de önemli oranda fiyatlanmış olabilir. Bu kapsamda, endekste olası düşüşte 1.240 – 1.245 aralığında alımlar baskın çıkabilir ve endeks günü artı bölgede kapatmak isteyebilir.


        

 

MAKROEKONOMİ

        
Küresel çapta artan koronavirüs vaka sayısına bağlı olarak kısıtlayıcı tedbirlerin daha da sıkılaştırılabileceğine yönelik kaygılar, aşı haberlerinin gölgesinde izlenmeye devam ediliyor. ABD’de iç talebin görünümüne ışık tutan perakende satışlar ekim ayında beklentilerin hafif altında kalırken, sanayi üretimi ise imalat PMI verilerindeki görünümle uyumlu olarak beklentilerden güçlü bir performans sergiledi. Artan vaka sayısı ve bazı verilerin beklentilerin altında kalmasıyla dün ABD borsaları ekside kapanırken, bugün Asya borsalarında karışık bir seyir hakim. Bu arada AB’nin 750 milyar Euro büyüklüğündeki koronavirüs kurtarma programının, Macaristan ve Polonya tarafından veto edilebileceği gözleniyor. Brexit ticaret görüşmelerinden ise ilerleme sağlandığına dair olumlu haberlerin geldiğini gözlemliyoruz.

  • Bugün ABD tarafındaekim ayı konut piyasası verileri takip edilecek. TSİ 16.30’da konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, TSİ 20.15’te New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 21.20’de St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşmaları izlenecek.
  • Avrupa tarafında iseİngiltere’de ekim ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. İngiltere’de TSİ 10’da yıllık bazda TÜFE’nin %0,6 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 13.30’da BoE Başekonomisti Andy Haldane’nin konuşması izlenecek. Bunun yanında, TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde ekim ayına ilişkin nihai TÜFE verisi izlenecek. Euro Bölgesi’nde yıllık bazda TÜFE’nin -%0,3 seviyesinde yatay seyretmesi ve deflasyonist baskıların devam ettiğine işaret etmesi bekleniyor.
  • Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da eylül ayına ilişkin uluslararası yatırım pozisyonu verisi izlenecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TOBB tarafından düzenlenecek olan ekonomi toplantısına katılacak. Ayrıca bugün Moody’s’in, Türkiye, Rusya ve BDT ülkelerinin 2021 yılı ekonomik görünümlerinin değerlendirileceği web semineri takip edilecek.

Kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku (vadesine 1 yıl veya daha az kalan dış borç) eylül ayında bir önceki aya göre 1,1 milyar USD artarak 182,5 milyar USD seviyesine çıktı. Bu dış borç stoku, Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviye. Kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stokunda; 120 milyar USD ile özel sektörün, borç stokunun %65,9’unu oluşturduğu görülüyor. (Özel sektörde; bankalar, kalan vadeye göre kısa vadeli toplam dış borç stokunun %27’sini, finansal olmayan sektör ise %37’sini oluşturmakta.) Özel sektörü ise %22,6 payla kamu sektörü ve %11,5 payla Merkez Bankası izlemekte.

Yurt içinde dün eylül ayına ilişkin konut fiyat endeksi verisi de takip edildi. Konut fiyat endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında artarken, ağustosta aylık bazda %2,1 oranında artmıştı. Konut kredisi faizlerinde artışla birlikte konut talebinin normalleşmesiyle konut fiyatlarının da artış hızının ivme kaybettiği görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, büyüme sürecinin, makroekonomik istikrarın korunmasına ve enflasyon ile mücadele edilmesine yönelik çabalarla çelişmeyecek biçimde planlanacağını ve kontrol edileceğini belirtti.

  • Bakan Elvan, cari işlemler açığının, yıl sonunda YEP tahmininin biraz üzerinde gerçekleşebileceğini, bütçe açığı/GSYH oranının YEP’te bu sene tahmin edilen %4,9 oranının altında gerçekleşeceğini öngördüklerini belirtti. Bu yılın ikinci yarısında tüketim, yatırım harcamaları ve ihracatta görülen toparlanmanın katkısıyla büyümenin bu yıl YEP’le uyumlu olarak %0,3 oranında gerçekleşmesinin beklendiğini vurguladı. Bakan Elvan, 2021 yılında iç borç çevirme oranının %120 seviyesinde planlandığını ve yabancı para cinsinden iç borcun miktar ve toplam borç stokundaki payının düşürülmesinin hedeflendiğini ifade etti. Elvan, yabancı yatırımcıların tahvil piyasasındaki payını önemli ölçüde artırmayı amaçladıklarını da belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ 

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Aksa Enerji’nin Mali’deki 40 MW kurulu güce sahip Akaryakıt Enerji Santraline ilişkin Energie Du Mali S.A. ile olan ve süresi sona eren mevcut sözleşme, yeni sözleşme şartlarının belirlenmesi için 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Santral, halen mevcut sözleşme şartlarına göre faaliyetlerine devam etmektedir.

Çelebi (CLEBI, Nötr): Bazı basın yayın organlarında ve internetteki bazı haber sitelerinde; Şirket’in Afrika’da bir havacılık şirketinin sermayesini oluşturan hisselerin %51’ini satın alacağına dair haberlere yer verilmiştir. Şirketin söz konusu haberlerde konu edilen çerçevede herhangi bir hisse satın alma girişimi bulunmamaktadır. Diğer taraftan, Şirket ana ortağı Çelebi Havacılık Holding A.Ş. (“Havacılık Holding”) tarafından Şirkete verilen bilgiye göre, iş geliştirme faaliyetleri kapsamında Afrika’da yatırım fırsatları araştırılmakta olup, hali hazırda söz konusu haberlerde belirtilen yatırım fırsatı ile ilgili Havacılık Holding tarafından alınmış bir karar bulunmamaktadır.

Garanti Bankası (GARAN, Nötr): Türk Lirası cinsinden, 7 milyar TL tutara kadar, Katkı Sermaye hesaplamasına dahil edilecek, yurt içinde, TL cinsinden farklı tutar, vade ve faizlerde, tertipler halinde nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle sermaye benzeri (katkı sermaye) borçlanma aracı ihraç edilmesi için SPK’ya başvuruda bulunulmuştur.

Ayrıca, Türk Lirası cinsinden, 30 milyar tutara kadar, farklı tür ve vadelerde, bir veya birden fazla defada ve yurt içinde, halka arz yöntemi ile satılmak üzere sabit veya değişken faizli bono, tahvil ile tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere sabit veya değişken faizli bono, tahvil ve/veya kredi riskine dayalı ve diğer yapılandırılmış borçlanma aracı dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın borçlanma aracı ihraç etmesi için BDDK ve SPK’ya başvuruda bulunulmuştur.

28 Ekim 2020 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB tarafından Eylül 2020 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Buna göre Konut Fiyat Endeksi, Eylül 2020’de bir önceki aya göre %1,6, geçen yılın aynı ayına göre ise %27,3 oranında artış gösterdi.

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Karel Elektronik (KAREL): Şirket yaptığı açıklamada bedelli sermaye artırımı ve/veya ikincil bir halka arzı yapmak üzere olduğu şeklinde oluşan algının doğru olmadığını belirtmiştir. Şirket, halen önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığını düşündüğünü, bu büyümeyi gerçekleştirebilmek için ArGe, üretim alt yapısı, çözüm ortaklarla ilişkilere yatırım yapıp organik büyümeyi, uygun bulunan çeşitli ortaklıklar yaparak, inorganik büyümeyi hedeflediğini vurgulamıştır. Büyüme hızına bağlı olarak oluşacak kaynak ihtiyacının ise iç kaynaklardan ve finans kuruluşlarından karşılarken oluşan ihtiyacın büyüklüğüne göre stratejik bir ortak almak veya stratejik ortakla birlikte yatırım yapmak, bir girişim sermayesinden fon sağlamak veya borsadan yeni kaynak temin etmek gibi seçeneklerin arasında var olmaya devam edeceği belirtilmiştir. Bugün için ikincil bir halka arz veya bedelli bir sermaye artışı için alınmış herhangi bir yönetim kurulu kararı olmadığı açıklanmıştır.

Sinpaş GYO (SNGYO): Şirket mülkiyetinde bulunan Marmaris’teki gayrimenkuller üzerinde projelendirilen “Sinpaş Kızılbük Wellness Resort” isimli 5 yıldızlı resort otel,  devremülk, termal kür merkezi ve çarşıdan oluşan karma kullanımlı projede şantiye mobilizasyon çalışmaları tamamlanmış, hafriyat, kazı, kırım ve iksa işleri için tedarikçi sözleşmeleri akdedilmiş ve inşaat çalışmalarına başlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14,64 seviyesinden %14,72 seviyesine yükseldi. TCMB, salı günü GLP kanalıyla piyasayı 44,1 milyar TL %14,75’ten fonladı. TCMB salı günü geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %15’ten) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 209,1 milyar TL ile 165 milyar TL’si (%14,71 faizle) geleneksel repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. 

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,91 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,86-%0,91 bandında hareketin ardından %0,86 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı değişimler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5-10 baz puan civarında sınırlı değişimler görüldü.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı