Sağlık

Göz Çizdirme Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Göz Çizdirme Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Göz çizdirme miyom, astigmat ve hipermetrop durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Güvenilir ve sağlıklı bir tedavi yöntemi olan göz çizdirme operasyonu sayesinde kişinin yaşadığı görme kusurları ortadan kalkar. Uzağı net görememe ve bulanık görme gibi durumlarda gözlük ya da lens kullanılır.

Lenslerin sürekli takılıp çıkarılması göz enfeksiyonlarına neden olabileceği gibi hastayı ciddi rahatsız da edebilir. Aynı şekilde bazı hastalar gözlük takmayı pek tercih etmeyip bunun yerine daha kalıcı işlem gerektiren müdahaleleri tercih ediyorlar. Bu doğrultuda karşımıza cerrahi bir operasyon olan göz çizdirme ameliyatı çıkıyor. Yapılan işlemlerle kısa sürede etkili ve mükemmel bir görüş alanına sahip olmak mümkündür.

Göz Çizdirme Nedir?

Göz çizdirme özel bıçakların kullanıldığı ameliyatları içerir. Cerrahlar tarafından kullanılan özel bıçaklar sayesinde kornea üzerine çizikler atılır ve böylece daha net bir görüş alanı elde edilir. Hassasiyet ve dikkat isteyen göz çizdirme ameliyatı klinik ortamlarda ve profesyonel kişiler tarafından uygulanır. Her aşaması detaylı bir işlem olan göz çizdirme ameliyatı günümüzde yerini artık lazer teknolojisine bırakıyor.

Lazer Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Sağlık alanında kullanılan lazer ışınları her geçen gün ortaya koyduğu başarılı sonuçlar ile etkisini ve mükemmelliğini kanıtlıyor. Lazer göz ameliyatı görme kusurlarını gideren etkili bir işlemdir. Yapılan müdahale sonucunda hastanın göz derecesi ciddi oranda düşer ve net bir şekilde görmeye başlar.

Her ameliyatta olduğu gibi lazer göz ameliyatı içinde belli kriterlerin uygun olması gerekir. Bu doğrultuda hastanın 18 yaşını doldurmuş olması ve kornea yapısının ameliyat için uygun olması gerekir. Lazer göz ameliyatı katarakt ameliyatı olmuş hastalara da uygulanır. Fakat bu ameliyat için retinanın yırtık olmaması gerekir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Steril klinik ortamlarda uygulanan lazer göz ameliyatı bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından yapılır. Öncelikle hastanın ameliyata uygun olup olmadığını anlamak amacıyla bir takım tetkikler yapılır. Yapılan tetkikler sonrası verilen ameliyat kararı ile hasta lazer koltuğuna uzanır ve gözü steril edilir. Lazer ışınları görememe kusurlarını profesyonel anlamda ortadan kaldırır.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Cerrahi bir müdahale olan lazer göz ameliyatı sonrası hastalar düzenli olarak göz damlası kullanırlar. Hastanın en az 2 gün duş almaması ve gözü su ile temas ettirmemesi gerekir. Güneş ışınlarına karşı güneş gözlüğü kullanmak daha faydalı olacaktır.

Keratokonus Nedir?

Ciddi görme kayıplarına neden olan kornea rahatsızlıkları keratokonus ameliyatı ile giderilir. Keratokonus korneanın sivri bir görünüm alması halidir. Bu durum görememe ve bulanık görme gibi problemlere yol açar. Keratokonus ameliyatı sayesinde görmenin ilerlemesi durdurulur ve kornea iyileştirilir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus belirtileri içerisinde görüşte bulanıklık, görme bozukluğu, parlak ışıklara karşı hassasiyet, gözün çoğu zaman kızarık olması ve şişmesi bulunur. Bu tür belirtiler karşısında keratokonus ameliyatı kaçınılmaz bir müdahaledir. Keratokonus hastalarının bu konuda dikkatli olması ve erken tanılamanın bilincinde olmaları gerekir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus için geliştirilmiş birçok tedavi yöntemi bulunur. Eğer hastalık ilerlememiş ise keratokonus ameliyatı yerine kontakt lens ve ışın tedavisi daha çok uygun görülür. Uygulanan bu tedavi yöntemleri ile keratokonus durdurulmaya çalışılır.

Keratokonus hastalığının ilerlemesi ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesi halinde cerrahi müdahale zorunlu hale gelir. Bu doğrultuda profesyonel göz doktorları tarafından gerçekleştirilen keratokonus ameliyatı ile hasta yeniden sağlıklı ve net bir görüş alanına sahip olur.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı