Ekonomi

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Ocak ayına ait açıklanan cari açık verisi  beklentilerin altında 1.867 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 12 aylık dönemde cari açık 36.599 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde turizm gelirlerinde azalma devam ederken dış ticaret açığında ki daralmada cari açığı artırdı. Doğrudan yatırımlar  ve portföy yatırımları artarken hisse senedinden çıkış ve devlet iç borçlanma senetlerine ise giriş gerçekleşti. Resmi rezervler bu ay 3.570 milyon ABD doları artış kaydetti. Dün açıklanan haftalık banka ve para istatistiklerine göre yabancıların BİST100’den çıkışı da sürüyor. Yabancılar 7 haftadır hisse senetlerinden çıkmakta. 5 Mart haftasında yabancı yatırımcılar nette 10.1 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana yabancıların hisseden çıkışı 790 milyon doları buldu. Yabancı yatırımcılar 5 Mart haftasında 49.8 milyon dolar DİBS alımı gerçekleştirirken 29 milyon dolarlık repo alış işlemi yaptılar. Yabancılar özel sektör tahvil ve bonolarından ise 4.2 milyon dolarlık çıkış yaptılar. BİST100 endeksi dünü  % 0,54 düşüşle 1.556 puandan tamamlarken ise hacmi 28 milyar TL olarak gerçekleşti. Dünkü satışın öncülüğünü bankacılık sektörü yaptı. Kurlarda ise düşüş devam etti. Haftaya yapılacak olan TCMB faiz kararında beklentilerin faiz artırım yönünde olması Türk Lirası’nda pozitif yansımakta.

Bugün  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde merakla beklenen reform paketini açıklaması bekleniyor. Yapılacak açıklama sonrası piyasaların paketi nasıl karşılayacağı piyasada oynaklığı artırabilir.  Bugün ayrıca yurt içinde yıllık sanayi üretiminin % 8.5 geleceği tahmin edilirken aylık ve yıllık bazda perakende satışlar verisi de ekonomik büyüme noktasında belirleyici unsurlar olarak takip edeceğimiz veriler arasında olacaktır.

ABD:  Dün ABD’de  haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında 712K olarak pozitif gerçekleşirken istihdamda toparlanma eğilimi devam ediyor. Bu rakam, Kasım başından beri görülen en düşük seviye oldu. ABD Başkanı Joe Biden, Senato’nun ardından Temsilciler Meclisi’nde de onaylanan 1,9 trilyon dolarlık korona virüs  yardım paketini imzaladı. Paket ile yılda 75 bin dolardan az kazanan Amerikalılara bir sefere mahsus bin 400 dolarlık çek gönderilecek, 4 Mart’ta süresi dolacak olan işsizlik yardımlarının süresi 6 Eylül’e kadar uzatılacak ve haftalık 300 dolar olan federal işsizlik yardımı devam edecek. ABD borsaları yardım paketinin imzalanması ve Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiye teşvik desteğinin devam ettirmesi kararlarının ardından günü yükselişle kapattı. Ayrıca borsalarda ki yükselişte tahvil ihalelerinin sorunsuz geçmesi de destekleyici unsur oldu.

Bugün ABD’d e ÜFE verileri ön planda olacak. Bu hafta TÜFE tarafında çekirdek enflasyonda yaşanan düşüş enflasyonist korkuları bir miktar rahatlatmıştı. ÜFE aylık bazda % 0.5 beklenirken  yıllık ÜFE % 2.7 beklenmekte Çekirdek ÜFE ‘nin ise aylık bazda  % 0.2, çekirdek ÜFE’nin yıllık bazda % 2.6 geleceği tahmin edilmekte. Michigan  tüketici güveninin 78.4 açıklanması bekleniyor. Gelecek veriler piyasada volatiliteyi yükseltebilir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararındaydı. Avrupa Merkez Bankası yayınladığı  metinde pandemi tahvil alım programını 1,85 trilyon euroda tuttu. Metinde en azından Mart 2022’ye kadar programın devam edeceği vurgulandı. “Gelecek çeyrek PEPP çerçevesinde varlık alımlarının yılın ilk ayrına göre ciddi şekilde daha yüksek hızla gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı. Avrupa Merkez Bankası 2021 ve 2022 yılı için enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. 2021 yılı enflasyon oranını % 1.0’den % 1,5’a revize ederken 2022 yılı için enflasyon beklentisini  % 1,1’den % 1,2’ye yükseltti. Avrupa Merkez  Bankası 2021 için GSYH büyüme tahminini % 3,9’dan %4,0‘e çıkarırken, 2022 için beklentisini ise % 4,2’den % 4,1’e indirdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde , enflasyon için orta vadeli görünümün Avrupa Merkez Bankası’nın hedefinin altında olduğunu söylerken  enflasyonun önümüzdeki aylarda artmasının beklendiğini ve enflasyon oranlarında oynaklık gördüklerini vurguladı. Tedarikte, arzda sıkıntıların çekirdek fiyat baskılarını bu yıl artıracağını öngördüklerini anlatan Lagarde, uzun vadede ise enflasyonun baskılanmış oymaya devam edeceğini öngördüklerini ifade etti. Ayrıca  talepteki toparlanma ve mali desteklerin ekonomiyi desteklediğini belirten Legarde, yüksek piyasa faizlerinin finansman koşulları için risk oluşturduğunu  erken sıkılaşmanın istenilen bir şey olmadığının altını çizdi. Legarde  kurdaki gelişmeleri izlemeye devam edeceklerini de kaydetti. Avrupa Borsaları dünü yataya yakın artıda kapatırken Eur/Usd’de sınırlı artış devam etti. Eur/TL’de sınırlı alım gerçekleşti.

Bugün Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretiminin % 0.3 açıklanması bekleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1551 seviyesinin altında önce 1534 ve arkasından 1522 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1566 direncinin kırılması halinde önce 1579 ve arkasından 1600 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1644 seviyesinin kırılması halinde önce 1667 ve arkasından 1689 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1633 desteğinin altında önce 1608 ve arkasından 1573 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında kar satışları gelebilir.

Aşağıda 7.4880 seviyesinin kırılması halinde önce 7.4320 ve arkasından 7.3480 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 7.5430 direncinin üzerinde önce 7.6050 ve arkasından 7.6715 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma bekliyoruz.

Aşağıda 1708 seviyesinin altında önce 1696 ve arkasından 1685 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1719 direncinin kırılması halinde önce 1728 ve arkasından 1740 direnci test edilebilir.

 

 ŞİRKET HABERLERİ

#AKCNS AKÇANSA – Şirket ile JCR Avrasya arasında Kredi Derecelendirme Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#AKGRT AK SİGORTA – Aralık ayında prim üretimi %37 artışla 276,0 milyon TL’ye, Ocak – Şubat döneminde de %25 artışla 686,7 milyon TL’ye yükseldi.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG – Plastik sanayi sektöründe faaliyet göstermek üzere Şirketin %51 pay oranında ortak olacağı Milya Endüstri Plastik unvanı ile şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#DARDL DARDANEL – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 85 milyon TL’den 595 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DEVA DEVA HOLDİNG – Şirketin İsviçre’deki bağlı ortaklığı Devatis AG’nin 100.000 İsviçre Frangı olan sermayesi’nin 300.000 İsviçre Frangı artırılarak 400.000 İsviçre Frangına çıkarıldığı ve 300.000 İsviçre Frangının tamamının Şirket tarafından ödendiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT – İstanbul Sarıyer Ayazağa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık – Açık Artırma bölümünü içeren 2. oturumunun 18 Mart’ta yapılacağı açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen YEKA GES – 3 İhaleleri kapsamında, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji’nin Elazığ – 1 (10 MW), Ankara – 2 (20MW), Batman – 2 (15 MW) ve Burdur – 2 (15 MW) yarışmalarına yaptığı 60 MW’lık başvuru ile toplamda 80 MW başvuru gerçekleştirdiği açıklandı.

#FADE FADE GIDA – Şirketin bağlı ortaklığı Hade Fidecilik’e ait full otomasyonlu, bilgisayar kontrollü akıllı seralarında 2021 ekim-dikim sezonu için şu anda toplam 50 milyon adet fide siparişi alındığı açıklandı..

#GSDHO GSD HOLDİNG – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#ISFIN İŞ FİNANSAL KİRALAMA – 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ISGYO İŞ GMYO – 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı için Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı

#IHLAS İHLAS HOLDİNG – Söke Değirmencilik için bağlayıcı olmayan fiyat teklifinde bulunulması kapsamında, baglayıcı olmayan teklifin Söke Değirmencilik nezdinde mali ve hukuki inceleme çalışmalarına başlanılmasının kabul edildiği açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER – Medyada yer alan “Kenya, Türkiye’den 118 zırhlı personel taşıyıcı satın alacak” haberiyle ilgili ihalenin teklifinin alıcı makama iletildiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirketin TEİAŞ’ın düzenlemiş olduğu 2020/574661 IKN’li “30 Adet 420 kV, 4000 A, 63 kA Kesici ve Yedek Malzemeleri Mal Alımı” ihalesine katılması sonrasında, ihalenin iptal edildiği açıklandı.

 

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı