Ekonomi

Kıymetliler kırmızıda bir günü geride bıraktı

Altın 1743 dolar/ons seviyesinden seansa başlarken, seansın ilk saatlerinde 1744 dolar/ons seviyesini kaydederken bu seviyede kalmayı başaramadı. ABD’de yatırım teşvik paketi tartışmalarının yanı sıra şimdilerde vergi artırım tartışmaları da başlamış durumda. Yatırım paketinin finanse edilmesi için Kurumlar vergisinin artmasının gerektiğini savunan ABD Hazine Maliye Bakanı Janet Yellen piyasanın üzerinde baskı kurmuş oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin dünkü seansta 1,62 seviyesine kadar geri çekilerek son 10 günün en düşük seviyesini kaydetti. Altın bu fiyatlamadan pozitif yönde etkilenmiş olsa da günü kırmızıda kapatmaktan kaçamadı. 1737 dolar/ons seviyesinden seansı kapatan sarı madeni yüzde 0,3 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Gümüşün 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinden tutunma çabası devam ederken, dünkü seansta 25,15 dolar/onstan bir kapanış yaptı ve önceki güne kıyasla yerinde yaşamış oldu.

 

Platin 1250 dolar/ons direncini aşamayarak dünkü seansı kırmızıda kapattı. 1229 dolar/ons seviyesinden seans tamamlayan platin yüzde 1,1 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün sert kayıp yaşayan kıymetli madeni olarak öne çıktı. 2683 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2623 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 2,3 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda sakin bir gün geride kalırken altın işlemler 1,00-1,50 dolar/onsla gerçekleşti. İşlem hacminin düşük olduğu günde 1185 kg altın, 2.439 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı