Spor

Kız Çocuğu Tenis Etekleri

Eskiden çocuklar da teniste yetişkinlerin standardındaki ölçülerle oynarlardı. Bu durum teniste çocukların geri planda kalmasına sebep olmuştu. Neyse ki son yıllarda Uluslararası Tenis Federasyonu’nun (ITF) bu işe bir dur demesiyle bu olimpik spor çocuklar için uygun konuma gelebildi. Play&Stay kavramı ile başlayan bu harika iş neticesinde üreticileri de harekete geçirdi ve çocuklara uygun tasarımlar yapıp üretmeye başladılar. Çocukların her yaşa göre farklı kategorize edilmiş ölçüleri tenis raketleri, tenis aksesuarlarında (Şapka, baş bantları, çoraplar, suluk, bileklik gibi), ayakkabılarda, tenis kıyafetlerinde ve daha nicesinde yeni bir üretim dalgasına neden oldu. Hepimizin bildiği üzere çocuklar biz yetişkinlere kıyasla bazı şeylere daha çok özenir. Ayrıca içinde rahatça spor yapabileceği hafif etekleri hangi kız çocuğu tercih etmez ki?

Rahat spor kıyafetleri niçin bu denli önemlidir?

Biliyor musunuz? Eskiden tenis kıyafetleri bu kadar rahat ve ince değilmiş. Zamanla büyük değişimler yaşanmış ve bugün kız çocukları için en iyi tenis eteği bulmanın kriterlerini arıyoruz. Hareket ederken rahat olmak gibisi var mı? Hele de cıvıl cıvıl bir kız çocuğuysanız. Tenis etekleri vücudu kavrar, esnekliğiyle hareket kabiliyetini arttırır. Bu durum elbette ki oyuna yansıyacaktır. Çocuklar hareketli yapılara sahiptirler dahası tenis de pek yavaş bir oyun sayılmaz. Esnekliği arttıran rahat kıyafetler çocuklara daha çok hareket edebilme ve daha rahat oynama imkânı sunuyor.

Peki kızlarınız için alacağınız etekte nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Oldukça rahat olmalı böylece hareket etmesi oldukça kolay olacaktır.
  2. Polyester hiçbir ürün satın almamalısınız. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Çünkü polyester vücuda doğrudan temasta zarar verebileceği gibi terleme durumunda çok rahatsız edecektir. Polyester yerine %100 Pamuk’tan üretilmiş iyi markaların kaliteli ürünlerini tercih etmekte doğru bir karar olmayacaktır çünkü pamuk bazlı ürünler her ne kadar nem emiciliğiyle tanınmış olsa da teri emmede pek başarılı sayılmaz. Bu nedenle teknik liflerden yapılmış Dri-Fite ve Climalite gibi isimlerle bilinen kumaşlar asıl tercih edilmesi gereken kumaşlardır. Çünkü bu tür kumaşlar teri içine çeker ve size de rahatlık kalır.
  3. Artık üreticiler teknolojiyi giyime de yansıtmayı başardılar. Tercih edeceğiniz ürün rahatça esnemeli ve rahatça eski halini alabilmelidir.: Ayrıca sağlık açısından anti bakteriyel koruma da büyük önem taşır. Alacağınız ürünün sağlığınızı koruyacağına böylece emin olabilirsiniz. Yine üreticilerin teknolojinin yararlarıyla ürettiği bir diğer önemli şey ter atma özelliğidir. Bu özellik hayat kurtarır, rahat ve temiz hissettirir. Ter, oyuna odaklanmada zorluk çıkaracağı gibi hareketleri zorlaştıracak ve keyifleri kaçıracaktır.
  4. Satın alınan etek minimumum ağırlıkta olmalı böyle giyen kişi kendini kuş gibi hafif hissedecektir. Ağırlık büyük ölçüde hareketi zorlaştıran bir diğer sorundur. Bu nedenle satın aldığınız ürünlerde ağırlığı dikkate almanızı öneririz. Unutmayın insan yorulunca küçük ağırlıklar bile büyükmüş gibi geliyor.
  5. Cep gibi kolaylık sağlayabilecek özellikleri olan etekleri tercih etmek harika olacaktır.
  6. UV korumalı ürünler satın almakta müthiş fayda sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi özellikle güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde uv ışınları sağlığa zarar veriyor. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda daha büyük sorunlara yol açan uv ışınlarından korunmaya özen göstermelisiniz.

Sıra şıklıkta!

Hadi ama kız çocuklarına tenis eteği çok yakışıyor. Ayrıca kızlar eteklere bayılırlar. Ayrıca sadece tenis oynarken değil gündelik hayatta da rahatlığı ve şıklığı açısından tenis etekleri etkileyici olmaya başladı. Bazıları pileli bazıları dar kesim… Kırmızı, mavi, sarı, mor hangi renk daha etkileyiciyse seç birini ve satın al. Hangi kız çocuğu böylesine şık ve böylesine rahat bir eteğe hayır diyebilir ki.

Tenis etekleri tenisin kurtarıcı kıyafetlerinden biridir. Çocuk için satın alındığında daha titiz davranılması aşikâr olan bir kıyafettir. Gerek bir spor için kullanılacak olması gerek ise bir çocuğun giyecek olması kaliteli ürünler almayı gerekli kılar. Bu nedenle kızınızın muhtemelen bayılacağı bu eteklerden birini seçerken çok dikkatli olmalı ve her şeyin başının sağlık olduğunu unutmamalısınız.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu