Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerinde geri çekilmenin desteğinde alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen geri çekilmenin yarattığı olumlu atmosferle alıcılı seyirle tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,54 seviyesine gerilemesi ile teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlarla Nasdaq endeksi %3,7 yükselişle 13.073,83 puandan kapanarak Kasım ayından bu yana en güçlü performansını gösterdi. Teknoloji sektörü hisselerinden Amazon, Apple ve Facebook hisselerinde artışlar %4 seviyesine ulaştı. S&P 500 endeksi de Tesla hissesinin %20 ile Şubat 2020’den bu yana en sert yükselişini kaydetmesiyle %1,42 artışla 3.875,44 seviyesinden tamamladı. Ancak Dow Jones endeksi %0,10’luk artışla benzerlerinden negatif ayrışarak 31.832,74 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları, Başkan Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden beklenen onay öncesinde, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin bulunduğu mevcut seviyenin yarattığı iyimserlikle alıcılı seyir görülüyor. Çin’de açıklanan Şubat ayı ÜFE verisinin yıllık bazda %1,7 artışla beklentinin üzerinde gerçekleştiğini ve sanayi sektörü karlılığına ilişkin olumlu sinyaller verdiğini görüyoruz. Ayrıca, devlet destekli fonların hisse senedi piyasalarına yaptığı müdahaleler de fiyatlamaları destekliyor

ABD vadeliler cephesinde ise, dün görülen alımların ardından hafif kar satışı eğilimi gözleniyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi küresel piyasalar açısından kritik önem taşıyor. Verideki görünüm, son dönemde enflasyon göstergelerindeki güçlenme ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişin seyri açısından belirleyici olacak. Verinin beklentiden yüksek gelmesi halinde tahvil faizlerinde volatilitenin öne çıkması nedeniyle riskli varlıkların baskı altında kalması söz konusu olabilir.

Yurt dışında ABD’de TÜFE verileri takip edilecek. TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda Şubat ayında aylık bazda sırasıyla %0,4 ve %0,2 artışlar, yıllık olarak da sırasıyla %1,7 ve %1,4 artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yakın gündemde, Euro Bölgesi cephesinde sanayi üretimi verisine ek olarak, AMB faiz kararı toplantısı takibimizde olacak. Ocak ayı sanayi üretimi verisinin ise Aralık ayındaki aylık bazda %1,6’lık düşüşün ardından %0,2 seviyesine ılımlı gerileme kaydettiği tahmin ediliyor. AMB faiz kararı toplantısı cephesinde faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Ancak 1,85 trilyon euro olan tahvil alımlarının süresinin planlanan 2022 Mart sonundan sonra da devam ettirilmesi öngörülüyor. ABD cephesinde ise 6 Mart haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin önceki haftaya göre fazla değişim göstermeyerek 725K seviyesinde, devam eden başvurularında 4,2 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ÜFE cephesinde de beklentiler manşet bazda %2,7, çekirdek bazda da %26 seviyesinde artışlar görüleceği yönünde. Diğer yandan, Michigan tüketici güveni Mart ayı öncü verisinin aylık bazda 1,7 puan artışla 78,5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı