Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü hisseleri öncülüğünde artıda kapandı

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, teknoloji sektörü hisseleri öncülüğünde artıda kapandı. Dow Jones endeksi %1,34 artışla 27.847,66 puandan kapanırken, S&P 500 endeksi 2,20% değer kazancıyla 3.443,44 puandan kapanış yaptı. Nasdaq endeksi de %3,85 artışla 3.468,25 puandan kapandı. Diğer taraftan, agresif teşvik paketlerinin devreye alınacağına yönelik senaryoların güç kaybetmesiyle, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %0,7560 seviyesine kadar geriledi. Ancak bu beklentiler karşısında, Senato Çoğunluk Lideri McConnell, dün yaptığı açıklamada, Kongrenin bu yıl ekonomik destek paketini geçirmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca McConnell, Kongrenin 11 Aralık’a kadar federal hükümete kaynak aktarılmasını sağlayan ve hükümetin kapanmasını önleyen geçici bütçe sona ermeden harekete geçmesi gerektiğini aktardı. Hisseler özelinde, Facebook ve Alphabet hisseleri sırasıyla %8 ve %6 yükselişler kaydederken, Apple hissesi %4 artış gösterdi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalarda, ABD’den son gelen seçim sonuçları Demokrat aday Biden’ın 270 delege sayısına yaklaştığını gösterirken alıcılı seyir görülüyor. Ayrıca teşvik paketi cephesinde gelen olumlu haber akışlarının da piyasaların seyri açısından destekleyici unsur olduğunu belirtmek isteriz.

Bugün ABD’de Fed toplantısı ile haftalık işsizlik başvuruları, Euro bölgesinde Eylül ayı perakende satışlar, İngiltere’de ise İngiltere Merkez Bankası toplantısı takip edilecek. Fed, Eylül ayı toplantısında beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmemiş; ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için faizleri en azından 2023 yılına kadar sabit tutacağının sinyalini vermişti. Karar metninde ise, komitenin zamanla ortalama %2 enflasyona ulaşınca ve uzun vadeli enflasyon beklentileri %2’de kalana kadar para politikasında genişleyici duruşunu korumayı beklediği belirtilmişti.

Euro bölgesinde açıklanacak perakende satışlara ilişkin piyasa beklentisi aylık %1,5 azalış yönünde. İngiltere Merkez Bankası’nın ise politika faizini %0,10 seviyesinde sabit tutması, varlık alım programını ise 745 milyar sterlinden 845 milyar sterline yükseltmesi bekleniyor

Gelecek gündemde neler var?

Bu hafta ABD istihdam verileri takibimizde olacak. Tarımdışı istihdam verisinin de önceki aya benzer olarak 635.000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı