Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Archegos Capital Management’ın yaptığı satışlar nedeniyle öne çıkan endişelerle genel olarak negatif eğilimli seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, hedge fon Archegos Capital Management’ın bazı medya sektörü hisselerinde yaptığı satışlar nedeniyle genel olarak negatif eğilimli seyir izledi. Bankacılık sektörü hisselerinin de zarar uyarıları sonrası satışlara sahne olması negatiflikte etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıktı. Credit Suisse hisseleri, müşterisi Archegos Capital Management şirketinin devreye aldığı güçlü satışlar sonrası %14’ün üzerinde düşüş yaşadı. Ayrıca Nomura hisseleri de fonla ilgili yaptığı kritik uyarının ardından %16 ile rekor seviyede geriledi. Nomura, yayımladığı açıklamada, ABD’li müşterisinden talep edilen miktarın 2 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı. Archegos Capital Management’ın geçtiğimiz Cuma günü 20 milyar dolarlık hisse satışına neden olan teminat tamamlama çağrısının merkezinde olduğu söyleniyor. Satılan hisseler arasında Discovery, ViacomCBS, GSX Techedu ve Baidu gibi şirketler bulunuyordu. Bu arada ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün yükseliş eğilimini sürdürerek %1,71’li seviyelere yükseldi.

Endeksler cephesinde tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi nedeniyle Nasdaq endeksi %0,60 değer kaybıyla 13.059,65 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,09 düşüşle 3.971,09 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,30 yükselişle 33.171,37 seviyesinden kapandı. Volatilitede görülen artışa rağmen aylık bazda Dow Jones ve S&P 500 endekslerinin sırasıyla %7,2 ve %4,2’lik getirilerle güçlü performans sergilediklerini gözlemliyoruz.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında ABD cephesinde hızlı ilerleyen aşılama sürecinin risk algısında yarattığı güçlenmenin Archegos Capital Management kaynaklı gelişmelere baskın gelmesiyle genel olarak alıcılı seyir görülüyor. ABD vadeliler cephesinde ise 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişini sürdürerek %1,74’lü seviyelere gelmesiyle pozitifliğin ılımlı tonda olduğunu gözlemliyoruz.

Yurt dışında ABD’de Conference Board tüketici güveni Mart ayı verisi takip edilecek. Verinin aylık bazda 5,7 puan artışla 96 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisinin revizyonu gündemimizde olacak. Hatırlanacağı üzere Mart ayı öncü verisi aylık bazda 4 puan yükselişle -10,8 puan seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var?

Yakın gündemde ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi ve Chicago PMI verileri izlenecek. Mart ayı ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisine ilişkin piyasa beklentisi verinin 550K ile Eylül 2020’den bu yana kaydettiği en yüksek seviyede gerçekleşeceği yönünde. Chicago PMI Mart ayı verisinin de aylık bazda 0,5 puanlık ılımlı artışla 60 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde. Euro Bölgesi’nde de Mart ayı öncü TÜFE verisi takibimizde olacak. Verinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %1,4 ve %1,1 artışlar kaydedeceği tahmin ediliyor. Asya cephesinde Japonya’da sanayi üretimi verisini izleyeceğiz. Ocak ayında yıllık bazda %5,2 düşüş kaydeden verinin Şubat ayında öncü olarak %1,8 düşüş kaydedeceği öngörülüyor. Çin’de de resmi PMI verileri takibimizde olacak. Mart ayı resmi hizmet ve imalat PMI verilerinin aylık bazda 0,6 puan artış kaydederek sırasıyla 52 ve 51,2 seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı