Teknoloji

Müşteri segmentleri oluşturmaya dair üç ipucu paylaştı

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin ilgili kitlelere ulaşmalarına yardımcı olmak için nasıl müşteri segmentleri oluşturabileceklerine dair ipuçları paylaştı. Araştırmalar, kitlelere birden çok kanal üzerinden kişiselleştirilmiş mesajlar ile ulaşabilen markaların gelirlerini yüzde 5-15 artırdığını gösteriyor. Küçük işletme sahipleri ve girişimciler, farklı, ilgili hedef kitlelerine ne tür kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşmaları gerektiğini anlamak için müşteri profilleri oluşturmanın avantajlarından yararlanabilir.

 

GoDaddy Türkiye, MENA ve Güney Afrika Kıdemli Bölge Direktörü Selina Bieber konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İnternetin tüm dünyayı insanların hizmetine sunduğunu biliyoruz ve bu, işletmeler için de faydalı. Ancak, herkese yönelik pazarlama yapmaya çalışmak en verimli strateji olmayabilir. Bu nedenle, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin, müşteri profilleri oluşturarak ideal müşterilerinin net bir resmini çıkartmaları ve ardından pazarlama faaliyetlerini bunun etrafında inşa etmeleri önemli. Hedef müşteri segmentlerini öğrendikten ve pazarlama planlarını oluşturduktan sonra, GoDaddy Dijital Pazarlama Paketi gibi araçlar, dijital pazarlama faaliyetlerine hızla başlamalarına yardımcı olabilir.”

 

GoDaddy, müşteri profilinin, bir işletmenin ideal müşterileri hakkında bilgiye sahip olduğunu belirtti. İşletmenin ulaşmak istediği potansiyel kitleler, yani yaş grupları, cinsiyet, konum, mobil cihazlarda veya masaüstünde daha fazla vakit geçirip geçirmediklerine ilişkin demografik ve davranışsal verileri içeriyor. İlgili kitlelerini tanımlamak, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına, onlara nasıl yaklaşabileceklerini ve onlarla nasıl iletişim kurabileceklerini anlamalarına ve onlara yönelik kişiselleştirilmiş mesajlar, içerikler, teklifler ve promosyonlar oluşturmalarına yardımcı olabilir.

 

İşte GoDaddy’nin küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin ilgili kitlelere ulaşmak için müşteri segmentlerini nasıl oluşturabileceklerine dair ipuçları:

 

1. Temel Demografiyi Tanımlayın

Demografik veriler, cinsiyet, yaş, yer, meslek, milliyet ve konuştukları diller gibi bilgileri içerir. Bu, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin kendileriyle etkileşime giren insanları daha iyi anlamalarına ve bu verilere göre hedef kitlelerini segmentlere ayırmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, Kayseri’de yerel olarak büyümek isteyen bir yerel işletme, ulaşmak istediği yerdeki insanlara ulaştığından emin olmak için Türkiye’deki diğer şehirleri pazarlama faaliyetlerine dahil etmemeyi tercih edebilir. Bir web siteleri varsa işletmeler bu bilgileri, GoDaddy Hazır Web Sitesi ve GoDaddy WordPress Hosting gibi web sitesi oluşturma platformlarıyla kolayca entegre edilebilen Google Analytics aracılığıyla edinebilir.

 

2. Temel Özelliklerini Tanımlayın

Özelliklerini tanımlarken sorulabilecek bazı sorular, tipik bir günlerinin nasıl geçtiği olabilir. Büyük veya küçük, işle alakalı ne tarz sorunları çözmeye çalışıyorlar? Başka nelerle ilgileniyorlar? Mevcut topluluklarıyla iletişim kurmak, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin bu soruların cevaplarını almalarına yardımcı olabilir. Fiziksel bir mağazanız varsa müşterilerinizle sohbet edin ve bu etkileşimi çevrimiçi dünyaya da taşıyın. Örneğin, ziyaretçilerin düşüncelerini ve yorumlarını size ulaştırmalarını istemek için web sitenize bir iletişim formu ekleyebilirsiniz. GoDaddy Hazır Web Sitesi gibi araçlar, işletmelerin sosyal profillerini kendi web siteleriyle kolayca bağlamasına ve yönetmesine olanak tanıyarak, farklı hesapları tek bir platformdan yönetmelerini sağlıyor. Böylece, aldıkları yorumları ve soruları takip edebiliyorlar. Bu tarz sosyal etkileşimler aynı zamanda küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin hedef kitlelerinin temel özelliklerini tanımlamasına da yardımcı olabilir.

 

3. Onlara değer sunun

Temel bir müşteri segmenti oluşturulduktan sonraki adım, onlara nerede, ne zaman nasıl ulaşabileceğinizi bulmaya çalışmaktır. Türk İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre geçen yıl yüzde 75,3 olan 16-76 yaş arasındaki internet kullanım oranı yüzde 79’a ulaştı. E-posta pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlama, işletme listeleri ve ücretli aramayı içeren GoDaddy Dijital Pazarlama Paketi gibi araçlar, işletmelerin dijital pazarlamaya kolay bir başlangıç yapmasına ve faaliyetlerini tek bir platformdan yönetmesine yardımcı olmak için tasarlandı. Kişiye özel mesajlar ile müşterilerinize ilgilerini çekebilecek ürün veya hizmetlerinizle ulaşarak katma değer sunabilirsiniz.

 

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletmeler için online varlıklarını oluşturmalarını sağlayacak, kolay kullanılabilir ve uygun maliyetli dijital araçlar sunuyor. Ürün ve hizmetleri arasında alan adı kaydı ve Hazır Web Sitesi’nin (eski adıyla Web Sitesi Mimarı) yanı sıra hosting, Yönetilebilir WordPress, online güvenlik, online pazarlama ile e-posta ve Office üretkenlik araçları yer alıyor. Daha fazla bilgi için https://tr.godaddy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Küçük işletme sahipleri ve girişimciler pandemi sürecinde ‘yeni normal’e alışmaya çalışırken GoDaddy telefon ve canlı sohbet üzerinden Destek Ekibi ile kişisel destek sunmaya devam ediyor. Bu zorlu zamanlara nasıl adapte olabileceğinize ve GoDaddy’nin size nasıl destek sağlayabileceğine dair bilgilere ulaşmak için https://tr.godaddy.com/open-we-stand/what-godaddy-is-doing ve https://tr.godaddy.com/open-we-stand adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı