Sponsorlu Bağlantılar

Tekirdağ Denince Aklımıza Neler Gelmeli?

Tekirdağ Denince Aklımıza Neler Gelmeli?

Tekirdağ’da nelere gezilir? , ne yenilir ne içilir işte cevapları.Tekirdağ özetle tanımlarsak; Bizans döneminde önce Bisanthe ve sonrasında Rodosto ismiyle bilinen şehir, önce Rodosçuk ve sonrasında bugün ki ismi olan Tekirdağ sohbet adını almıştır. Kuzey doğusuna Karadeniz bulunmakta ve güneyinde Marmara denizi yel almaktadır bölge karasal iklime sahiptir.Tekirdağ’ın en önemli geçim kaynağı tarımdır. Yağ yapımında kullanılan  Ayçiçek ve  buğday üretimi ile ülkemizin önemli tedarikçilerinden.

 Tekirdağ’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gerek lezzetler; Tekirdağ Yöresel Yemekleri arasında Tekirdağ Köftesi, Üzüm Pekmezi, Bulama, Hardaliye, Üzüm Turşusu, Tarhana, Peynir Helvası, Sini Mantısı, Cizleme, Keşkek, Hayrabolu Tatlısı meşhurdur. Mutlaka masaj salonu bunları tatmalısınız.

Tekirdağ’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler; Tekirdağ Müzesi, Menekşe Çatağı Höyüğü, Karaevlialtı Höğüyü, Naip Tümülüsü, Bisanthe (Banados) Antik Kenti, Heraion Teikhos Antik Kentİ, Ferenc Rakoczi Evi/ Müzesi, Atatürk Heykeli, Osmanlı Bedesteni, Kumbağ, Barbaros,Şarköy, Saray,Hora Feneri,Marmara Ereğlisi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Namık Kemal Evi, Yusuf Ağa Camii, Taşoğlu Camii, Eski Camii, Rüstem Paşa Camii, Namık Kemal Heykeli, görülmeye değer yerlerdendir.

Kısacası Tekirdağ denilince aklımıza Şarköy Üzümü ve Şarabı, Tekirdağ hikayeleri Rakısı, Ayçiçeği, Tekirdağ Köftesi, Rakoçzi Müzesi, Rüstempaşa Camii gelsede bunların yanı yukarda saydığımız birçok gezilecek yer, tadılacak lezzet de bulunmaktadır. Tekidağ merkez ve Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmaraereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy ilçeleriyle görülmeye değer güzide bir şehrimizdir..

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı