Gündem

Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü İtalya hariç yükselişle tamamladı. Almanya’da DAX30 endeksi dün kapalıydı.  Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,35’lik artışla 6.408 puana ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,48 artarak 7.051,59 puana yükselirken İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi  % 0,34’lük azalışla 24.891,24 puana geriledi. Avrupa borsaları tahvil faizlerindeki düşüş nedeniyle biraz rahatlamış gözükürken yükselişine de devam ediyor.

Alman konut firması Vonovia SE, Avrupa gayrimenkul sektöründe bugüne kadarki satın alma ile en büyük rakibi Deutsche Wohnen SE’yi yaklaşık 19 milyar euroya (23 milyar dolar) devralacak. 500.000’den fazla apartman dairesini kontrol eden en büyük iki konut şirketini bir araya getirecek anlaşma ülkenin emlak sektörünü yeniden şekillendirecek. Alman emlak şirketleri, son birkaç yılda, özellikle ülkenin başkentinde, yüksek fiyatlar nedeniyle artan kamu baskısıyla karşı karşıya. Deutsche Wohnen, Almanya anayasa mahkemesinin, Nisan ayı ortasında şirketin dairelerinin bulunduğu Berlin’de tartışmalı kira dondurma kararını bozmasının ardından bir nefes aldı.

Almanya’da açıklanan IFO iş güven endeksi beklentilerin üzerinde 99.2 puan olarak açıklanırken son dönemde iş güven endeksindeki toparlanmanın devam ettiği görüldü. Veri Nisan 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi % 0,54 artarak 34.393,98 puana yükselirken, S&P 500 endeksi % 1,01 artışla 4.197,90 puana, Nasdaq endeksi % 1,41 kazançla 13.661,17 puana geriledi. ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.60 seviyelerinde hareket etmesi dolar endeksini aşağıya çekerken ABD borsalarınında yükselmesini sağladı. ABD borsaları dünü alıcılı kapattı.

Piyasalar Fed üyelerinin açıklamalarından tahvil alımının azaltılmasının ne zaman başlayacağını anlamaya çalışmakta. Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in aylık 120 milyar dolar tutarında varlık alımının uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutarak ekonomiye yardım etmeye devam ettiğini, ancak bir noktada Banka’nın varlık alımlarını ne zaman azaltılması gerektiğini tartışmalarının gerekeceğini söylerken James Bullard ise varlık alımlarını azaltma zamanlamasının önümüzdeki aylarda gündeme geleceğini belirtirken “Ancak o noktaya henüz gelmedik” açıklamasını yaptı. Haftaya açıklanacak tarım dışı istihdam verileri bu noktada tartışmayı daha fazla büyüteceğini düşünüyoruz.

Bu hafta ABD’de gözler büyüme verisinde olacak. ABD’de aşılanmanın ciddi botuta ulaşmasıyla tekrar korona virüs kısıtlamasının kaldırılmasının ekonomik büyümeyi teşvik ettiğini izlerken açıklamaların peşi sıra geldiğini görüyoruz. ABD İşletme Ekonomistleri Birliği (NABE) tarafından yapılan ankete göre ülke ekonomisinin bu yıl reel bazda %6,7 büyüme göstermesi bekleniyor. Mart ayı anketinde ise beklenti %4,8 tespit edilmişti.. ABD’de büyümede bu artışın yaşanması halinde enflasyonu tetikleyeceğini dolayısıyla önümüzdeki dönemde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde sert yükselişlerin yaşanma ihtimalinin mümkün olduğunu göstermekte. Ancak bu hafta biraz daha sakin bir tahvil piyasası izliyoruz.

ABD’de bugün Autozone Inc, Intuit Inc ve Agilent Technologies Inc şirketleri bilanço açıklayacak.

Wall Street Journal’ın haberine göre e-ticaret devi Amazon.com Inc., Hollywood stüdyosu MGM Holdings’i borçları da dahil olmak üzere neredeyse 9 milyar dolara satın almak için bir anlaşmaya yaklaşıyor. Gazeteye konuşan konuya yakın kişiler, görüşmelerin son dakikada bozulmayacağını varsayarak, bir anlaşmanın bu hafta ilan edilebileceğini söylediler. Anlaşma, Amazon’un 2017’deki 13,7 milyar dolarlık Whole Foods’u satın almasının ardından tarihindeki en büyük ikinci satın alma süreci olacak.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, yarı iletken üretimi ve araştırması için ABD hükümetinin 52 milyar dolarlık bir finansman artış teklifinin ABD’de 7 ila 10 yeni fabrika kurulmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Raimondo, hükümet fonunun, eyalet ve federal hükümetler ile özel sektör firmalarının katkıları da dahil olmak üzere yonga üretimi ve araştırmaya yatırım için 150 milyar doları aşabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Walt Disney Co., Disney + gibi yayın hizmetlerinin önde ve merkezde olduğu bir geleceğe doğru ilerlerken bu yıl 100 uluslararası TV kanalını kapatmayı planlıyor. Şirketin CEO’su Bob Chapek, kapanışların şirketin geçen yıl yurt dışında kapattığı 30 yabancı yayın ağına ek olacağını söyledi. Chapek, “Bu içeriğin büyük çoğunluğu Disney + ‘a taşınacak. Doğrudan tüketiciye yönelirken, bu bizim için temel bir strateji olmaya devam ediyor.” dedi.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Codelco, teknoloji devi Microsoft ile genişleyen madencilik faaliyetlerinin dijitalleşmesini hızlandırmak için bir anlaşma yaptığını, otomasyonu genişletmesine ve analitiği geliştirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Şili’li şirket yaptığı açıklamada, Microsoft ile ortak projenin, şirketin üretim süreçlerini daha verimli hale getirme ve operasyonlarında “sürdürülebilirliği” teşvik etme kapasitesini artıracağını belirtti.

DAX

Dax endeksi  dün Almanya’da ‘’Whit Monday’’ tatili nedeniyle kapalıydı.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.568 seviyesinin kırılması halinde önce 15.639 ve arkasından15.700 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.502 desteğinin altında önce 15.353 ve arkasından 15.255 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , haftanın ilk işlem gününü % 0,54 artarak 34.393,98 puandan tamamlarken Haziran vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.412 seviyesinin kırılması halinde önce 34.572 ve arkasından 34.742 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.221 desteğinin altında önce 33.950 ve arkasından 33.720 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi, dünü % 1,01 artışla 4.197,90 puandan kapatırken Haziran vadeliler alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4217 direncinin kırılması halinde önce 4237 seviyesi ve arkasından 4262 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4183 desteğinin altında önce 4147 ve arkasından 4120 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı