Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1280 ve 1302 puanları arasında dalgalanarak günü %0,23’lük yükselişle 1293,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Küresel taraftaki iyimser seyrin etkisiyle dün Kasım ayı zirvelerini yenileyen vadeli kontrat, gün içinde özellikle TL tarafındaki olumsuz ayrışmanın etkisiyle görece zayıf bir performans sergiledi ve günü sınırlı yükselişle tamamladı. Bugün yurtdışında yine seçim gündemi izlenecek olup ayrıca Almanya’da sanayi üretimi, ABD’de ise tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Kontratın güne yataya yakın başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1300-1302 bölgesinin üzerinde kalıcı olunabilirse yukarıda 1312 ve 1320 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde 1289 seviyesinin altında 1279 ve 1270 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 8,4783 ve 8,5547 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,24’lük düşüşle 8,4977 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı yataya yakın bir seyirle başladığı perşembe gününü sınırlı düşüşle tamamladı. Gün içinde ABD’deki seçime yönelik gündem takip edilirken henüz kesin sonuçlar açıklanmasa da Demokrat aday Biden’in zaferine yönelik fiyatlamalar etkili oldu. Dolar endeksi gün içinde sert geri çekilerek son iki haftanın en düşüğü olan 92,4 seviyelerini test etti. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da değer kayıpları yaşarken gün içinde sadece Arjantin Pesosu ve Türk Lirasına karşı değer kazandı. Gün içinde ABD tarafında açıklanan haftalık işsizlik başvuruları ise tahminlerin üzerinde kalarak zayıf bir görünüme işaret etti. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak ekim ayı tarım dışı istihdam verisi ve seçime yönelik haber akışı piyasaların takibinde olacak. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 92,6 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle yatay seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 8,43 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 8,42 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı