Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1417,50 ve 1455,50 puanları arasında dalgalanarak günü %2,32’lik düşüşle 1420,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Güne düşüşle başlayan kontratta gün boyu satışlar etkili oldu. Küresel ölçüde salgının artış hızı ve içeride alınması beklenen tedbir kararları ile TCMB’nin piyasa beklentilerinin altında bir faiz artışı yapabileceğine dair yorumlar satışlarda etkili olurken, kontratın günün dip seviyelerine yakın bir kapanış gerçekleştirmesi olumsuz bir tablo oluşturdu. Hatırlanacak olursa dün sözleşmede teknik göstergelerin zayıflama eğiliminde olduğunu alt periyotlarda ise bunun daha net bir şekilde görüldüğünü ifade etmiştik. Sözleşmede dünkü kapanışın gerçekleştiği 1422 civarı önemli bir destek konumunda. Buranın altında kalınması 1380’e kadar bir geri çekilmeye neden olabilir. Yukarıda ise 1440 ilk direnç iken buranın üzerinde 1464 ve 1479,50 ilk dirençler olacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı 7,7300 ve 7,8199 seviyeleri arasında hareket ederek günü %0,31’lik yükselişle 7,7700 seviyesinden tamamladı. Ekonomi yönetimindeki değişimler ve ekonomide yeni döneme ilişkin verilen güçlü mesajların etkisiyle geçen hafta Türk Lirası’nda güçlü değer kazanımları etkili olurken, yeni haftada kur cephesinde tepki hareketleri gözleniyor. Bu hafta perşembe günü gerçekleşecek PPK toplantısında TCMB’nin güçlü bir faiz artırımına gideceğine dair beklentiler ön plana çıkarken, TCMB’nin faiz kararı TL’nin seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Bugün yurt içinde ekonomik veri akışı sakin seyrederken, ABD tarafında inşaat izinleri ve konut başlangıçları açıklanacak. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,4 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,36 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,73’lü seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,71 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı